TÜMTİS ile Aras Kargo Arasında TİS İmzalandı

tumtis-aras-kargo
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

900’e yakın şubesi, 29 aktarma merkeziyle Türkiye’nin 81 ilinde faaliyet gösteren Aras Kargo ile pandemi koşullarında 5 bin işçi adına Tüm Taşıma İşçileri Sendikası (TÜMTİS) tarafından sürdürülen 2. Dönem Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlandı. Anlaşmaya göre ücret ve sosyal haklarda yüzde 30’un üzerinde artış sağlandı.

İmzalanan TİS ile birinci yıl ücretlere net yüzde 24 oranında zam yapıldı. İkinci yıl ücretlerine ise enflasyon oranında zam yapılacak. Ancak, asgari ücrete yapılan zam oranının enflasyon oranından daha yüksek olması durumunda ikinci yıl ücretleri asgari ücret artış oranında arttırılacak.

Halen 30 günlük ücret tutarında olan ikramiyeler yüzde 33 artışla 40 günlük ücret tutarına çıkarıldı. 17 TL olan yemek ücreti 21 TL’ye yükseltildi.

TİS ile yakacak, öğrenim, doğum, evlenme yardımlarını içeren sosyal maddelerde yüzde 24 oranında artış yapıldı.

Resmi ve dini bayramlardaki mesai ücretlerinin yüzde 60 zamlı ödenmesi, yine dini bayramlarda her bir bayram için 150 TL’lik market çeki ödenmesi toplu sözleşme ile imza altına alındı.

Taşeronda çalışan işçilerin kadrolu yapılması konusunda da düzenlemeler yapıldığını açıklayan TÜMTİS, “Sendikamız, kargo ve taşıma işçilerinin hak ve çıkarlarını geliştirme mücadelesini sürdürmeye devam edecektir. Güvencesiz ve sendikasız koşullarda çalışan ve henüz örgütlenmemiş olan kargo işçilerini sendikamızda birleşmeye çağırıyoruz” dedi.(ETHA)

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!