İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak

Tedavisi Engellendiği için Gözlerini Kaybeden Tutuklunun Şikayetine ‘İspata Muhtaç’ Savunması

Tedavi hakkı engellendiği için iki gözünü kaybeden tutuklu Yusuf Bor, hakkında suç duyurusunda bulunduğu Adalet Bakanlığı, “Gerçeklikten uzak ve ispata muhtaç” savunması yaptı.

Screenshot_1

VAN – Tutuklu bulunduğu Van T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kaldığı süre içerisinde yüksek tansiyonun etkisiyle iki gözünde de görme yetisini kaybeden tutuklu Yusuf Bor, avukatları aracılığıyla Adalet Bakanlığı hakkında dava açtı. Tedavi hakkı engellendiği için gözlerini kaybettiğini belirten Bor’un açtığı dava Van 4’üncü İdare Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya savunma gönderen Adalet Bakanlığı, şikayeti “Gerçeklikten uzak ve ispata muhtaç” olarak gördü.

BAKANLIĞIN SAVUNMASI

Bor’un gözünü kaybetmesinde sorumluk kabul etmeyen bakanlık, mahkemeye gönderdiği savunmada, “Tüm ceza infaz kurumlarında geçerli olmak üzere, önceden belirlenen sağlık kontrollerinin yapıldığı, cezaevlerinin yaşam koşullarına azami titizlik gösterildiği ve rutin kontroller de yapıldığı, davacının uygunsuz koşullar nedeniyle sağlık durumunun bozulması gibi bir durum alamayacağı, davacının cezaevinde sadece 3 yıl kaldığı, bu süre zarfında da Van Eğitim Araştırma Hastanesi’nde tedavisinin yaptırıldığı, davacının bu amaçla bir ay süre ile hastanede kaldığı, hastane tarafından taburcu edilmek suretiyle çıktığı, davacının iddiaları gerçeklikten uzak ve ispata muhtaç olduğu, davacının iddia ettiği zarar ile bakanlığın hizmeti arasında illiyet bağı bulunmamaktadır. Bu gerekçelerle davanın reddine karar verilmesi gerekmektedir” denildi.

DAVA ERTELENDİ

Bakanlığın savunmasını dikkate alan mahkeme davanın görev yönünden reddine karar vererek Uyuşmazlık Mahkemesi Hukuk Bölümü’ne gönderdi. Bunun üzerine Bor’un avukatı Rohat Kurt, tekrar Van Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Van 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen suç duyurusu dilekçesi kabul edilerek yargılama başladı. Avukat Rohat Kurt, Yusuf Bor’un Adli Tıp Kurumu’nda (ATK) yüzde 90 görme yetisini kaybettiğine ilişkin raporunun olmasına rağmen cezaevi tarafından tahliye edilmemesinin en büyük ihmal olduğunu söyledi. Kurt, tutuklunun suçunun ne olduğuna bakmaksızın ATK tarafından “Cezaevinde yaşamını tek başına idame edemez” olduğu yönünde doktor raporu olan kişilerin cezaevinde tutulmasının hukuken ve vicdanen kabul edilemez olduğunu dile getirdi. (MA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
1
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
Tedavisi Engellendiği için Gözlerini Kaybeden Tutuklunun Şikayetine ‘İspata Muhtaç’ Savunması
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!