TAYAD, 14 Temmuzda Silivri’den Ankara’ya Yürüyor

featured

Ölüm orucundaki avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın adil yargılanma taleplerini yinelemek için TAYAD(Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği) yarın (14 temmuz günü) Silivri Hapishanesi önünde saat 13:00’da bir basın açıklaması yapacağını ardından da ‘Adelet İstiyoruz’ şiarıyla Ankara’ ya yürüyüşe geçeceğini duyurdu.

Ünsal 60, Timtik 40 kilonun altına düştü

Geçtiğimiz günlerde ölüm orucundaki avukatlarla göreşen avukat Didem Baydar Ünsal, Aytaç Ünsal’ın 59 kiloya kadar düştüğünü dile getirdi.

Aytaç Ünsal’ın mide bulantısı yüzünden sıcak ve ılık sıvı tüketemediğini belirten Ünsal, “Geceleri uyurken tükürük birikmesi ile biraz tıkanır gibi olduğunu, nefes darlığı yaşadığını ama bunların nedenini çok araştırmadığını, direnişin kazanacağına olan inancının çok güçlü olduğunu ve iyi hissettiğini söyledi” aktarımında bulundu.
“Direnişlerle dayanışma adına atılan her adımın, her sloganın, yazılan çizilen her yazının ve fiili direnişlerin, yapılan görsellerin, kurguların, söylenen şarkıların-türkülerin hepsinin kendilerine ulaştığını söyledi:

“Bunları gördükçe duydukça çok mutlu olduğunu, dostlarıyla gurur duyduğunu bütün bunların kendilerine güç, moral ve umut olduğunu söyleyerek ve teşekkür ediyor. Hep birlikte omuz omuza mücadele edeceğimiz günleri iple çektiğini aktardı.”

Ebru Timtik ile görüşen avukatları da, müvekkillerinin oldukça zayıfladığını, ağzında ve boğazında yaraların oluştuğunu aktardı.

Boğazındaki yara nedeniyle Timtik’in konuşurken oldukça zorlandıklarını kaydeden avukatlar, müvekkillerinin 40 kilonun altına düştüğünü kaydetti.

Ölüm orucunda olan meslektaşlarının durumlarının kritik aşamaya geldiğini belirten avukatlar, Yargıtay’ın bir an önce karar vermesi çağrısında bulundu.

Tutuklu avukatların dava süreci

2017 yılında aralarında Selçuk Kozağaçlı’nın da bulunduğu Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Halkın Hukuk Bürosu (HHB) üyesi avukatlar bürolarına yapılan polis baskını sonucu gözaltına alınarak tutuklanmıştı.

Yargılama sonucunda mahkeme, 18 avukata “örgüt üyeliği” ve “örgüt yöneticiliği” iddialarıyla toplam 159 yıl 1 ay 30 gün hapis cezası vermişti.

Avukat Ebru Timtik’e “örgüt üyeliği” suçlamasıyla 13 yıl 6 ay, avukat Aytaç Ünsal’a ise 10 yıl 6 ay hapis cezası verilmişti.

İstinaf Mahkemesi’nce onanan dosya şu an Yargıtay’da.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!