Tarım İşçilerinin Elektriği Yok, Su için 2 KM Yürüyorlar

Polatlı’da çalışan mevsimlik tarım işçileri, su ihtiyaçlarını karşılamak için her gün 2 kilometre yol yürümek zorunda kalıyor.

featured

ANKARA – Urfa’nın Viranşehir ve Suruç ilçelerinden Ankara’nın Polatlı ilçesi Dümrek köyü yakınlarına çalışmaya gelen tarım işçileri, kurulan çadırlarda elektrik ve suya erişim sorunu yaşıyor. 13 aileden oluşan yaklaşık 50 kişi, her gün çadırlarından 1 kilometre uzaklıkta bulunan Dümrek köyünden su taşıyor. İşçilerin kaldığı çadırlara elektrik de verilmiyor.

GECE KARANLIKTA GEÇİYOR

Suya erişmek için her gün iki kilometre yol kat eden Nuriye Genç, kaldıkları çadırlarda elektriğin de olmadığını söyledi. Genç, her geceyi karanlıkta geçirdiklerini ifade ederek, “Bazen köye indiğimizde köpekler bize saldırıyor. Köylülerin de bu durumdan rahatsız olduklarını da görüyoruz” dedi.

GÜNDE ÜÇ KEZ SUYA GİDİYOR 

İki çocuğuyla birlikte çalışan mevsimlik tarım işçisi Ferihan Soysal, temel ihtiyaçlarını karşılamak için günde 3 kez suya gitmek zorunda olduğunu söyledi. Soysal, “Ciddi sağlık problemlerim var. Beyin ameliyatı geçirdim. Kalp rahatsızlığım var. Suya gittiğim zaman ciddi zorluklar yaşıyorum. Polatlı Hastanesi 50 km uzaklıkta, sağlık problemi yaşadığımız zaman gidemiyoruz. Buraya gelmeden önce su ve elektrik sorunun olduğunu söylemediler. Yaşam koşullarımız çok kötü ve iyileştirilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

‘İNSANCA YAŞAMAK İSİTYORUZ’

Çadır kurulan bölgeye elektrik ve su getirileceğine dair söz verilmesine rağmen bunun sağlanmadığını söyleyen 68 yaşındaki Şaibe Genç ise şunları söyledi: “Bir aydır bu rezilliği yaşıyoruz. Bundan sonra da getirmezler. Çadırlarımız içi gündüzleri çok sıcak oluyor. Elektrik olmadığından dolayı bütün yiyeceklerimiz bozuluyor. İşverenler ve devlet bu konuda çalışma yapmalı. Yemek yapmak için odun topluyorum. Her gün su getirmek için 2 kilometre yol yürüyorum. Yaşlıyım ve gücüm yetmiyor. İnsanca yaşamak istiyoruz” diye konuştu. (MA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!