Systemair HSK’da Sendikalı 7 İşçi Daha Ücretsiz İzne Çıkarıldı

bmis-systemair-hsk
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KOCAELİ – Systemair HSK fabrikasında DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş sendikasına üye oldukları için ilk olarak 45 işçi ücretsiz izne çıkarılmıştı. Daha sonra patronun belirlediği kişiler gruplar halinde iş başı yapmış, işveren sendikadan istifa etmelerini istemiş, kabul etmeyen işçilerden 12 kişi tekrardan ücretsiz izne çıkarılmıştı.

Evrensel’in haberine göre; HSK patronu 18 Aralık Cuma günü ise gönderdiği mesaj ile 7 işçiye ücretsiz izne çıkarıldığını haber verdi. İşçilere gönderilen mesajda “Ülkemiz Kovid-19 salgını sebebi ile alınan tedbirler kapsamında yürürlüğe giren ücretsiz izin tebliği doğrultusunda, 21.12.2020 tarihi itibariyle 17.01.2021 tarihine kadar geçici olarak ücretsiz izne çıkarılmanıza karar verilmiştir” denildi.

İşçilerden aldığımız bilgiye göre HSK’de üretim devam ediyor. Hatta patron üretim için fabrikada bulanan taşeron firmalara yeni elemanlar alıyor. İşçiler “Salgın bahane biz sendikalaştığımız için ücretsiz izne çıkarılıyoruz. Çalışan arkadaşlarımıza ciddi baskılar var. Ve adeta askeri bir mantıkla hareket ediyor. Tepede sürekli bir göz ve işçileri denetliyor” diyerek duruma tepki gösterdi.

İşçilerin sendikalaşma çalışmalarının ardından baskı artmış ve işyerinde telefon kullanmak yasaklanmıştı.

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!