Suruç Aileleri 70 Aydır ‘Adalet Nöbeti’nde

Suruç Aileleri İnisiyatifi, Suruç Katliamı’nda yaşamını yitirenler için her ay düzenledikleri Adalet Nöbeti’nin 70’incisini gerçekleştirerek, adalet talebini yineledi.

featured

İSTANBUL – Suruç Aileleri İnisiyatifi, her ayın 20’sinde Suruç Katliamı’na ilişkin düzenledikleri Adalet Nöbeti’nin 70’incisini Kadıköy Halitağa Caddesi’nde gerçekleştirdi. Alanda katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının bulunduğu pankart ve dövizler açıldı. Açıklamada sık sık “Suruç için adalet herkes için adalet”, “Suruç’un hesabı sorulacak” sloganları atıldı.

Eylemde konuşan Vatan Budak’ın babası Murat Budak, katliamın gerçekleştiği günü anlatarak davalarının da hala bir sonuca ulaşmadığını belirtti. Avukatların ve ailelerin taleplerinin her defasında reddedildiğini söyleyen Budak, “Katliam ana davasında halen somut bir ilerleme olmazken, açılan idari davada ölümsüzleşenlerimiz ve yaralılarımız suçlanmaya çalışılıyor” dedi. Antep bölge idare mahkemesinin verdiği Suruçta katledilenler oraya gittikleri için yüzde 50 suçlu kararını nefretle kınıyan Budak, yaşamını yitiren için “savaştan çıkan bir halka yardım eli uzatanlardı” dedi.

‘KATLİAM MEŞRULAŞTIRILIYOR’

Yetkililerin katliamı meşrulaştırdığının altını çizen Budak, “Yaklaşık 6 yıldır isimler değişse de açıklamaların tamamı neredeyse aynı. Meclise sunulan yüzlerce soru önergelerine ya cevap verilmedi ya da sorumlulukları öteleyen, görmezden gelen açıklamalar yapıldı. Başbakanlık görevindeyken Davutoğlu’nun canlı bomba kendini patlatmadan bir işlem yapamayız. Açıklaması da göstermektedir ki, bu cümleler kimin söylediğinden çok, iktidarın bu katliamda aldığı tutumu açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Şimdi karşımıza çıkarılan bu idari mahkeme kararına dair söyleyeceğimiz şey, en başından beri söylediğimizle aynı bu işin peşini bırakmayacağız” ifadelerini kullandı.

‘AİLELERE KARŞI BASKILAR SÜRÜYOR’

Suruç için adalet arayanlara dönük gözaltı ve tutuklamaların sürdüğünü kaydeden Budak, “Suruç yaralımız Uğur Ok, 24 Aralık’ta tutklanarak Silivri hapishanesine konuldu. Bir itirafçının ifadelerine dayanarak yapılan tutuklamanın hukuksuzluğu bir yana, bu davada da Suruç davasında olduğu gibi usulsüzlükler var. 6 Yıldır devam eden bir davada kaçma şüphesi olmamasına rağmen, 6 yıl sonra ortaya çıkan bir itirafçının söylemlerine dayanarak hakkında tutuklama kararı verilmesi tamamen keyfidir.Suruç yaralımız Uğur Ok suruç katliamından ağır yaralı olarak kurtulmuş, akciğerlerinde ağır hasar oluşmuştur. Hapishanenin sağlıksız koşulları akciğer hastalığını daha da ileri taşıyacak, hasatlığının kallıcı hale gelmesine neden olacaktır” diyerek yaralı olan Uğur Ok’un biran önce serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Katliamda yaşamını yitirenler için bir dakikalık oturma eylemine geçen kitle daha sonra yaşamını yitirenlerin isimleri tek tek okuyarak “Yaşıyor” dedi.

Oturma eylemi ardından açıklama sonra erdi. (MA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!