Suriye’de SİHA Saldırılarında 40 Çocuk Öldü veya Yaralandı

Save the Children'ın raporuna göre, Ağustos ayında Kuzey ve Doğu Suriye'ye yönelik saldırılarda 40 çocuk öldürüldü veya yaralandı.

featured
Tel Rıfat'taki SİHA saldırısında yaralanan çocuklar

ANKARA – İngiltere merkezli Save the Children (Çocukları Kurtarın) adlı sivil toplum örgütü, Kuzey ve Doğu Suriye kentlerine yönelik saldırılarda yaşanan çocuk kayıplarına dair dün rapor yayımladı. Raporda, 1-24 Ağustos tarihleri arasında Kuzey ve Doğu Suriye kentlerine yönelik Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) ile yapılan saldırılarda 40 çocuk öldürüldü veya yaralandı.

Raporda, 6 Ağustos’ta Qamışlo’nun El-Sinaa mahallesinde bir arabayı bombaladığı ve 14 yaşındaki Ahmed Şibi ile 16 yaşındaki Aheng Şibi’nin de aralarında olduğu 4 kişinin yaşamını yitirdiği; 18 Ağustos’ta Haseke ve Tel Tamr arasındaki bir yolda BM’ye ait bir merkezde çok sayıda kız çocuğunun öldürüldüğü; 24 Ağustos’ta başka bir SİHA saldırısında 12 ve 13 yaşındaki iki çocuğun yaşamını yitirdiği bilgilerine yer verildi.

‘GERİLİMİ DÜŞÜRÜN’

Raporda, şu çağrıya yer verildi: “Çatışmanın tüm taraflarını acilen gerilimi düşürmeye ve çocukları zarardan korumak için mümkün olan tüm adımları atmaya çağırıyoruz.” Save the Children Suriye Geçici Müdahale Direktörü Beat Rohr ise, “Hiçbir çocuk ateş hattında kalmamalı” çağrısı yaptı.(MA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!