Silah Ruhsatı Yönetmeliği Değişti

Ateşli Silahlar Yönetmeliği değişen maddelerine göre, kadına şiddet nedeniyle hakkında tedbir kararı alınan kişinin ruhsatına el konulacak. Cumhurbaşkanlığına bağlı kurum ve kuruluşların en üst yöneticileri de silah ruhsatı alabilecek.

featured

ANKARA – Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’e yapılan değişikliğe göre, kadına şiddet nedeniyle hakkında tedbir kararı alınan kişinin tedbir kararı süresince silah taşıma veya bulundurma ruhsatı askıya alınacak ve silahı da emanete alınacak.

Ateşli silahla işlenen suçlardan mahkum olanlar infazın üzerinden 5 yıl geçtikten sonra ruhsat başvurusu yapabilecek. Cumhurbaşkanlığına bağlı kurum ve kuruluşların en üst yöneticileri de silah ruhsatı alabilecek.

2017 yılından bu yana devam eden infaz koruma memurlarının silah ruhsatı taşıma sorunu çözüldü.

İnfaz koruma memurları silah taşıma ruhsatı alabilecek

Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Yönetmeliğinin 8. maddesinin c bendinin eksik düzenleme içerdiği gerekçesiyle açılan davada, Danıştay 2017 yılında iptal kararı vermişti. Bu iptal kararı nedeniyle de infaz koruma memurları bir süredir silah taşıma ruhsatı alamıyordu.

Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Yönetmeliğinin 8. maddesinde 11 Eylül 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeyle yeni değişiklik yapıldı. Silah taşımalarına izin verilen kamu görevlileri arasına ceza infaz kurumu başkontrolörleri ve kontrolörleri, idare memurları ile denetimli serbestlik müdür ve müdür yardımcıları de eklendi. Ayrıca Danıştay tarafından iptal edildiği için “İnfaz ve koruma başmemurları ile infaz ve koruma memurlarına” ibaresi yönetmeliğe bir kez daha eklendi.

Büyükşehir genel sekreterlerine silah taşıma izni

Cumhurbaşkanlığı Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyon Başkanı, üyeleri ve bu görevde bulunmuş olanlara, büyükşehir belediyesi genel sekreteri, il özel idaresi genel sekreteri ve bu görevde bulunmuş olanlara silah taşımalarına izin verildi.

Emekli olan Sayıştay üyelerine mevcut veya alacakları zati silahları için taşıma ruhsatı verildi.

Ayrıca aşağıda yer verilenlere emekli olmaları halinde mevcut veya alacakları zati silahları için taşıma ruhsatı verildi.

“1) Ceza infaz kurumu başkontrolörleri ve kontrolörlerine, birinci ve ikinci müdürlerine, idare memurları ile denetimli serbestlik müdür ve müdür yardımcılarına,
m) İnfaz ve koruma başmemuru ile infaz ve koruma memurlarına,
n) Cumhurbaşkanlığı Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyon Başkanlığı vc üyeliği görevinde bulunmuş olanlara,
o) Yapılan soruşturma sonucu veya kesinleşmiş yargı kararı üzerine görevine son verilenler ile terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olanlar ve yapılan soruşturma sonucu görevlerine son verilmiş olduğu anlaşılanlar hariç, en az bir dönem köy veya mahalle muhtarlığı, belediye başkanlığı ve il genel meclis üyeliği yapmış olanlara,”

Uzman erbaşlara zati demirbaş silah hakkı

Yapılan bir başka değişiklikte ise, Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyesindeki subay, astsubay ve uzman jandarma çavuşların yanı sıra uzman erbaşlara da bedeli mukabili zati demirbaş silah alma hakkı tanındı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!