Sermaye Devletinin Hukuku: 20 İşçinin Ölümünden Sorumlu Olanlara Ceza Yok!

davutpaşa
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sermaye devletinin hukuku hep patronları ve bürokratları korurken, hayatları çalınmış işçilerin canları ve ailelerinin adalet talebine kulaklarını tıkıyor. 2014 yılında görülen son duruşmada 20 işçinin ölümünden sorumlu olanlara önce göstermelik cezalar verildi, daha sonra hükmün açıklanması geriye bırakıldı. Böylece 20 işçinin ölümünden sorumlu olanlar cezasız kaldı.

20’si işçi 21 kişinin yaşamını yitirdiği 31 Ocak 2008’de meydana gelen patlamayla ilgili ceza davasının açılmasının 2 yıl sürdüğü belirtilen açıklamada, “6,5 yıl süren yargılama 14 Temmuz 2014’te tamamlandı. Zeytinburnu Belediyesi Zabıta Müdürü Feruz Kutsal’ın ve Ruhsat ve Denetim Müdürü Rüstem Tekin’in, İmar ve Şehircilik Müdürü olan Şevket Yıldırım’ın, 2007’den sonra İmar ve Şehircilik Müdürlüğüne atanan Hatice Küçükakyüz’ün, Başkan Danışmanı Servet Kırna’nın, binanın sahiplerinden Remzi Koçyiğit ve Resul Koçyiğit’in cezalandırılmalarına, İstanbul Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bölge Müdürü Atakan Tanış ve Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’ın beraatine karar verildi” denildi.

Ailelerin verilen cezaları yeterli bulmadığı için Belediye Başkanı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik İl Müdürü hakkında verilen beraat kararını temyiz ettikleri vurgulanan açıklamada, gelinen süreçte ise sanıklara verilen cezaların düşürüldüğünü, iki yılın altında olması ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı ile bir gün bile hapis yatmadıkları ifade edildi.

Yine üst mahkemeye itirazda bulunduklarını belirten aileler, “Bizler 13 yıl boyunca, sadece kendi adalet davamızın değil, emeğiyle geçinen, denetimsizlik ve ihmal nedeniyle hayatını kaybeden bütün işçi kardeşlerimizin acısını kalbimizde hissettik. Bütün kaygımız ve mücadelemiz, ekmek mücadelesinin işçinin hayatına mal olmaması içindir. Çalışırken ölmemek içindir. İşçi sağlığı ve iş güvenliğinin sağlandığı daha insani çalışma koşulları içindir. Denetim sorumluluğu olanların görevlerini gereği gibi yapması içindir. İstedik ki bir daha Davutpaşalar olmasın. Başka yürekler, canlar yanmasın. İstedik ki Davutpaşa unutulmasın. Unutturmamak için patlama alanının park yapılmasını İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Zeytinburnu Belediyesinden talep ettik. Talep etmeye devam ediyoruz” denildi.

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!