Sermaye Devletinin Hak Düşmanlığı: Altı Ayda 1.098 Hak Savunucusuna Gözaltı

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), insan hakları savunucularının geçtiğimiz altı ayda karşı karşıya kaldığı baskı ve engellemelere ilişkin bir bilgi notu yayımladı.

featured

İSTANBUL – Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın (TİHV) insan hakları savunucularının karşı karşıya kaldığı baskı ve engellemelere ilişkin hazırladığı bilgi notunda Anayasa ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınan hak ve özgürlüklerin keyfi bir biçimde kısıtlandığı belirtildi. Bu keyfiliğe karşı çıkan insan hakları savunucularının gözaltılar, tutuklamalar, işkence ve soruşturmalar ile engellenmek istendiği vurgulandı.

SÜRESİZ EYLEM VE ETKİNLİK YASAĞI

TİHV Dokümantasyon Merkezi’nin verileri esas alınarak hazırlanan bilgi notuna göre Türkiye’de 1 Mart 2021 – 31 Ağustos 2021 tarihleri arasında, 19 il ve 3 ilçede toplam 729 günlük, bir ilçede ise süresiz eylem ve etkinlik yasağı getirildi. 23’ü kadın ve LGBTİ+ hakları, 21’i sendikal haklar ve 11’i çevre hakları konulu olmak üzere 124 eylem ve etkinliğe müdahale edildi. 21 etkinlik engellendi. 2 ilçede toplam 80 köyde süresiz sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

GÖZALTILAR VE PARA CEZALARI

Söz konusu dönemde, 119’u kadın ve LGBTİ+ hakları savunucusu, 14’ü ise çevre hakları savunucusu olmak üzere toplam bin 98 hak savunucusu gözaltına alındı. 290 hak savunucusuna, katıldıkları toplantı ve gösteri yürüyüşleri nedeniyle toplam 909 bin 598 TL idari para cezası kesildi.

TOPLAM 338 KİŞİNİN YARGILANDIĞI 55 DURUŞMA

20’den fazla avukat, 87 kadın ve LGBTİ+ hakları savunucusu ve 7 çevre aktivisti dahil olmak üzere, toplam 338 kişinin yargılandığı 55 duruşma yapıldı. Aynı dönemde, 107 hak savunucusu çeşitli adli kontrol tedbirlerine mahkûm edilirken, 33 hak savunucusu ise tutuklandı.

18’İ AVUKAT 26 HAK SAVUNUCUSU HAKKINDA SORUŞTURMA

Bilgi notunda, yargının savunma ayağını baskılamaya yönelik adımlara da yer verildi. Buna göre, 2021 Mart-Ağustos döneminde İzmir Barosu ve Diyarbakır Barosu yönetimlerine LGBTİ+ haklarına dair yaptıkları açıklamalardan dolayı soruşturma açıldı. 18’i avukat 26 hak savunucusu hakkında soruşturma başlatıldı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!