Serel Seramik’te Sendikaya Üye Olan İşçiler İşten Atıldı

Kristal-İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan Manisa'daki Serel Seramik fabrikasında çalışan işçiler, fabrika önünde yaptıkları eylemde sendikal tercihlerinin tanınmasını talep etti.

featured
Fotoğraf: Evrensel/Burak Yılmaz

MANİSA – Kristal-İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan Manisa’daki Serel Seramik fabrikasında çalışan işçiler, fabrika önünde yaptıkları eylemde sendikal tercihlerinin tanınmasını talep etti.

Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu Elginkan Holding bünyesindeki Serel Seramik fabrikasında çalışan işçiler, üye oldukları Türkiye Çimse-İş Sendikası’ndan istifa ederek Kristal-İş Sendikası’na üye oldukları için işten atmalar yaşanmış, işveren fabrikada üretimi durdurmuştu.

Evrensel’den Burak Yılmaz’ın haberine göre; İşçiler, sendikal hakları için fabrika önünde yaptıkları eylemelerde sendikal tercihlerinin tanınmasını talep etti. “Satılmış sendika istemiyoruz”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek”, “Türk-İş işçine sahip çık” sloganları atan işçiler adına Mehmet Pürçek konuştu.

Pürçek, “Elginkan Topluluğu bünyesindeki Serel Seramik Fabrikası yöneticileri dün hiçbir şey yaşanmamış gibi hâlâ işçi kıyımı yapıyor. Halbuki daha iki gün önce buradan son derece demokratik bir şekilde haykırmıştık; işçilerinizi işsizlikle terbiye etmeyin dedik, haksız hukuksuz bir şekilde işten attığınız arkadaşlarımızı işe geri alın dedik. Haykırdık! Sizleri iş barışını korumaya çağırdık, ancak ne var ki işten çıkarılan arkadaşlarımızın sayısı artmaya devam etti” dedi.

“İŞÇİLERİ EKMEĞİYLE TERBİYE EDENLERE HEP BERABER KARŞI DURALIM”

“Bizler demokratik haklarımızı tanımayan, bu haklarımıza saygı duymayan sendikayla aynı yolda yürümekten yorulduk. Görmedikleri yetmiyor gibi bizleri iki gün önce olduğu gibi bugün yine kardeşlerimizle, abilerimizle burada karşı karşıya getiriyorlar. Aslında hepimizin kaderi aynı. Hepimiz aynı değirmenin taşları arasında öğütülüyoruz. Bizler sustukça bu taşlar bizi ezip bitiriyor. Bugün de bizimle aynı yola baş koyan, bizler gibi işçi olan, ekmeğini alın teriyle kazanan, ekmeğini kazanırken de sağlığından olan, abilerimiz, kardeşlerimiz bizim karşımızda duruyor. Yapmayın! Gelin bu eli kirli tezgahı birlikte yıkalım. İşçileri ekmeğiyle terbiye edenlere hep beraber karşı duralım” diyen Pürçek, Çimse-İş Sendikasının farklı fabrikalardan temsilcileri Serel Seramik önüne getirmesine tepki gösterdi.

“SENDİKA SEÇME ÖZGÜRLÜĞÜMÜZE SAYGI DUYUN”

İşçilerle karşı karşıya getirilmelerini kabul etmediklerini ve buna karşı da direneceklerini söyleyen Pürçek, “Bizler demokratik haklarımız kabul edilene kadar örgütlü mücadelemizi sürdüreceğiz” diyerek taleplerini sıraladı;Yasalara aykırı davranmaktan derhal vazgeçin,İşten atmalara derhal son verin,Hukuku ayaklar altına alarak işten attığınız arkadaşlarımızı derhal işe geri çağırın,Demokratik haklarımızı tanıyın,Sendika seçme özgürlüğümüze saygı duyun.

Serel işçilerinin eylemine CHP 26. Dönem milletvekili Tur Yıldız Biçer, CHP Yunusemre İlçe Başkanı Yalçın Arcak, DİSK/Gıda-İş Temsilcisi Hasan Çavdar, EMEP İl Yöneticisi Burak Yılmaz da destek verdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!