Sendika Bölge Temsilcisini Görevden Aldı: Patronlar Sendikalı İşçileri İşten Attı

DİSK'e bağlı Tekstil Sendikası genel merkezinin Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen'i görevden almasından güç alan patronlar bölgede sendikanın örgütlü olduğu fabrikalarda işten atma saldırısı başlattı. Uğur Tekstil fabrikasında işçiler işten atıldı, Özak Tekstil'de de ücretsiz izne gönderildi.

featured

URFA – Urfa’da bulunan Uğur Tekstil fabrikasında DİSK/Tekstil üyesi işçiler, işten atıldı. İşçiler işten atıldıklarını akşam saatlerinde patron tarafından gönderilen mesaj yoluyla öğrendi. Özak Tekstil fabrikasında da aynı gün DİSK/Tekstil üyesi işçiler ücretsiz izne çıkarıldı. İki fabrikada da işçiler fabrika önünde eylem yaptı, hem patrona hem de Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen’in görevden alan sendika merkezine tepki gösterdi. İşçiler, Türkmen’in görevden alınmasına tepkilerini, “İşçilere, kendileri gibi ne haliniz varsa görün demeyen birini görevden aldılar” sözleriyle dile getirdi.

SENDİKA ÜYESİ İŞÇİLER İŞTEN ÇIKARILDI

Uğur Tekstil’de DİSK/Tekstil Sendikası’na üye işçilerin işten atılmasının ardından başlatılan mücadele sonucu işçilerin tamamı geri alınmış, patron sendika ile masaya oturacağını açıklamak zorunda kalmıştı.

İşçilerin kazanımının ardından DİSK/Tekstil Sendikası genel merkez yöneticilerinin patronla görüştüğü yönünde izlenim oluşturacak gelişmeler yaşandı. Tekstil Sendikası genel merkezi, sendikanın Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen’i görevden aldı. Ardından patron işçileri yemekhanede toplayarak, “Biz sendikaya karşı değiliz, sendikayı kabul edeceğiz. Ancak yetkiniz yok” iddiasında bulundu.

TEKSTİL GENEL MERKEZİ PATRON İŞBİRLİĞİ

Sendika genel merkeziyle patronun işbirliği içinde olduğu patronun fabrikaya DİSK/Tekstil Genel Başkanvekili Mehmet Ali Başak’ı çağırmasıyla ortaya çıktı. Evrensel gazetesinde yer alan habere göre, fabrikaya gelen Başak’a, işçiler, Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen’in neden görevden alındığını sordu. İşçiler, patronun karşısında Başak’ın kendilerini savunmadığını söylerken, Başak işçilerin sorularına yanıt vermeden fabrikadan ayrıldı.

İŞÇİLER DIŞARI ÇIKARILDI, SENDİKA YÖNETİCİSİ İZLEDİ

Fabrika komitesinden bir işçi, “Biz bunları konuşurken patron gelip, ‘Siz sendika başkanınızı tanımıyorsanız ben de sizi tanımıyorum. Çıkın dışarı’ dedi. Mehmet Ali Başak hiçbir şey yapmadı. Sonra patron, jandarmayı çağırıp hepimizi dışarı çıkarttı. Kapının önünde bekledik. Mehmet Ali Başkan ise arabasına binip gitti, hiçbir şey yapmadı. İş çıkışına kadar bekledik, sloganlar attık. ‘Kartlarımızı basmadan bir yere gitmeyiz’ dedik. Hepimiz bastık” dedi. İşçiler, gece gelen mesajla yüze yakın işçinin işten çıkarıldığını öğrendiklerini aktardı.

‘PATRON TEMSİLCİSİ GİBİ SENDİKACI İSTEMİYORUZ’

Evrensel gazetesine konuşan fabrika komitesinden bir kadın işçi, Tekstil Sendikası genel merkez yöneticilerinin tutumuna tepki gösterdi: “Mehmet Türkmen bize bir tek söz vermişti. ‘Sizden habersiz hiçbir şey yapmayacağım’ demişti. Biz şu anki sendika yönetimine güvenmiyoruz. Benim düşüncem patron bize bunu bugün yapmasaydı yarın yapmaya çalışacaktı. Biz Mehmet Türkmen ile başladık bu işe. O dönem hepimize cesaret verdi. İşini hakkıyla yapıyordu. Sürekli bizim yanımızdaydı, bize destek veriyordu. Bizimle eylem yaptı. Daha sonra öğrendik ki Mehmet Türkmen’i görevden almışlar. Art niyet var bu işte.”

DİSK/Tekstil Sendikası genel merkez yönetiminin işçilerin yanında durmadığına, patronla işbirliği içinde olduğuna dikkat çeken kadın işçi, “Patronun elini ayağını öpmek için sıraya girecekler neredeyse. Sendika yetkilisi bize diyor ki: Zorluk çıkarmayın, patron ne dediyse onu yapın. Patron temsilcisi gibi sendika yöneticisi istemiyoruz” dedi.

PATRON İSTEDİ SENDİKACI GÖREVDEN ALINDI

İşyeri komitesi üyesi bir başka işçi de, “Sendika resmen bizi sattı. Bizim boyun eğmemizi istiyorlar. Patron ağzıyla konuşuyorlar. Patron demişti ki ben sendikayı kabul ederim ama Mehmet Türkmen’i istemiyorum. İşçinin yanında yer alan sendikacıyı patron tabi istemez” ifadelerini kullandı.

ÖZAK TEKSTİL’DE İŞÇİLER ÜCRETSİZ İZNE ÇIKARILDI

DİSK/Tekstil’e üye işçilerin olduğu bir diğer fabrika olan Özak Tekstil’de de işçiler ücretsiz izne çıkarıldıkları için eylem yaptı.

4 Kasım günü işlerin azaldığı bahanesiyle 48 işçinin ücretsiz izne çıkarıldığı Özak Tekstil’de işçiler, 18 Kasım günü işbaşı yapacakları bilgisi verilmesine rağmen 50 işçinin daha ücretsiz izne çıkarıldığını belirtti. Ücretsiz izne çıkarılan işçilerin çoğunun DİSK/Tekstil Sendikası’na üye oldukları öğrenilirken, sendika üyesi işçiler geçtiğimiz yıl da 8 ay ücretsiz izne çıkarılmıştı.

Ücretsiz izin uygulamasına tepki gösteren işçiler, “Fabrika en azından maaşımızın yarısını yatırsın. Ya da bize bir çözüm bulsun. Fabrikaya ‘Biz bir ay iki ay boş otursak nasıl geçineceğiz?’ dedik. ‘Bizi ilgilendiren bir konu değil’ dediler. Ama yapmaya çalıştıkları şu aslında. ‘Biz bu DİSK üyesi işçileri bıktıralım’ diye düşünüyorlar. Çünkü ilk çıkarılan 48 kişinin içinde çoğu DİSK/Tekstil üyesi işçiler. Bizim fabrika önüne gidip eyleme başlayacağımızı duyduklarında diğer işçilerden de çıkarmaya başladılar. Bizi işten istifa etmeye zorluyorlar” dedi.

Sendika genel merkez yönetiminin patronla aynı görüşte olmasına tepki gösteren işçiler, “Diyorlar ki çıkmak istiyorsanız dava açalım, yoksa yapacak bir şey yok. Genel başkanla da konuştum, genel başkan vekili ile de konuştum. ‘Biz eylem yapacağız. Yanımızda durun’ dedik. Ama bize ‘Yapacak bir şey yok’ dediler. ‘Yetkili sendika değiliz, dava açalım’ dediler” ifadelerini kullandı.

DİSK/TEKSTİL MEHMET TÜRKMEN’İ GÖREVDEN ALDI

DİSK/Tekstil Sendikası genel merkezi, sendikanın Antep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen’i 11 Kasım itibariyle görevden almıştı.

Görevden neden alındığına dair kendisine bir açıklama yapılmadığını belirten Türkmen, “11 Kasım itibariyle görevden alınmışım. Bugün Uğur Tekstil işçilerine de mesaj gönderilmiş. SGK’ye ve Valiliğe bile günler öncesinden bildirmişler. Ama şu ana kadar bu konuda bana doğrudan iletilen hiçbir bilgi ve belge yok. Bari bunu bu kadar gizli yapmayın. Bölge temsilcisi olarak iki yıldır görev yaptığım ve bu süre içinde binden fazla üye yaparak barajı aşmasına katkı sunduğum sendikadaki görevimden alınıyorum, ama bunu yaparken tenezzül edilip bana bir açıklama bile yapılmıyor. Yazık size” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!