Salamın Gramı 40, Zeytinin Tanesi 60 Kuruş, Kaşar Peynirin Dilimi 5 Lira

Kahvaltılık ürünlerinde fiyatlar öyle arttı ki 15 gramlık bir dilim kaşar peynirinin fiyatı 5 TL’ye dayandı. Zeytinin adet fiyatı ise 60 kuruşa ulaştı.

featured

İSTANBUL – Her geçen gün tüm gıda ürünlerinde artan fiyatlarla birlikte geniş kitleler yeterli beslenme olanağını kaybetti. Milyonlarca coğrafya insanı hayatta kalma mücadelesi veriyor. Siyasi iktidarın ve gıda tekellerinin duruma bulduğu çözüm ise gıda ürünlerini mini paketlerle raflara çıkarmak oldu.

Gıda fiyatları arttıkça üreticiler küçük gramajlı ürünler üretmeye başladı. Özellikle süt ve süt ürünlerine gelen zamlardan sonra beyaz peynir, kaşar ve tereyağında küçük ambalajlı ürünler raflardaki yerini aldı.

Cumhuriyet’ten Bora Erdin’in haberine göre; içerisinde toplam 60 gram, dört dilim kaşar peyniri bulunan paket 18,75 TL’ye satılıyor. Pakette yer alan 15 gramlık bir dilimin fiyatı ise 4,68 TL’ye tekabül ediyor.

SALAMIN GRAMIN 40 KURUŞ 

Sadece süt ürünleri değil et fiyatlarındaki artış da işlenmiş ürünlere zam olarak yansıdı. 60 gramlık ambalajda satılan dana jambonun fiyatı 23,90 TL oldu. Pakette yer alan salamın gram fiyatı yaklaşık 40 kuruş oldu.

BİR TANE SİYAH ZEYTİN 60 KURUŞ

“Orta Direk Şaban” filminde Kemal Sunal’ın fiyatı yükseldiği için yiyemediği kavanozda kalan bir zeytine “hanimiş zeytin” demesi hafızalardaki yerini koruyor. 1984 yapımı olan filmdeki gibi bugün de zeytin “orta direk” için erişilmesi zor ürünler arasında girdi. 200 gramlık ambalajda satılan siyah sele zeytinin fiyatı 11,55 TL oldu. Yaklaşık 20 adet zeytin bulunan ambalajda zeytinin adet fiyatı 60 kuruşa denk geliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!