İSTANBUL – İstanbul polisi, Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne AKP’li Prof. Dr. Melih Bulu’nun atanmasını protestosuna katılan öğrencilere yönelik ‘sürek avında’ yanlış eve baskın yaptı. Hiçbir uyarıda bulunmadan kapıyı kırarak daireye giren polis, engelli bir kadını da tüm itirazlarına rağmen zorla yere yatırdı. Polis kapısını kırdığı ev için tutanağa “Evde zarar yok, hasar verilmemiştir” yazdı.

Boğaziçi Üniversitesi’ne AKP şefi/Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından atanan rektörü protesto eden üniversiteliler sabaha karşı evleri basılarak gözaltına alındı. Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, dünkü protestolar nedeniyle “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” ve “görevli memura mukavemet” gerekçe gösterilerek 28 kişi hakkında gözaltı kararı olduğu belirtildi. İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı, gözaltına alınanların sayısının 17 olduğunu açıkladı.

İlgili Haber:  İşkenceye Suç Duyurusu: Askerler 'Sizi Tararız' Dedi

Polis baskın yaptığı hemen bütün evlere kapı zilini çalarak değil kapıları koçbaşı ile kırarak girdi. Hatta bir evin çelik kapısını kıramayınca duvarını yıkıp girdi. Uzun namlulu silahlarla girdikleri evlerde kim varsa yere yatıran polislerin sabah karşı düzenlenen baskınları çevreye duyurmaya çalıştılar.

ÖĞRENCİ SOKAKTAN GEÇTİ DİYE EV BASILDI

Sendika.Org sitesinde yer alan habere göre, saat 05.00’te İstanbul’daki bir adrese yapılan ev baskınında hiçbir uyarı yapmadan kapıyı kırarak içeri giren polis, bugün gözaltına alınan üniversitelilerden birinin adını vererek onu aradıklarını söyledi.

İlgili Haber:  Yurttaşı Araç Bagajına Hapseden ve Öldüresiye Döven Polislere Ceza Yok!

Polis ev sahiplerinin bu itirazı üzerine polisten “Ama o bu sokaktan geçti” şeklinde bir yanıt aldı.

Evdeki herkesi yere yatıran polis evin odalarını gezerek arama yaptı. Bu sırada evdeki engelli bir kadın da bütün itirazlarına rağmen zorla yere yatırıldı. Polisin saldırgan tutumları üzerine engelli kadın fenalaştı. Engelli kadının eşi polise tepki gösterdi.

Evin odalarındaki aramayı tamamlayan polis, ayrılırken de kapısını kırdığı ev için “Evde zarar yok, hasar verilmemiştir” şeklinde tutanak tuttu.

Ev sahipleri kilidinin yanı sıra kasası da zarar gören kapının kapanmadığını belirtiyor.