Pınar Gültekin Davası Mart Ayına Ertelendi

Pınar Gültekin'i vahşice katleden Cemal metin Avcı'nın yeniden yargılandığı davanın duruşması mart ayına ertelendi.

featured

İZMİR – Muğla’da 2020 yılında üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’i vahşice katleden Cemal Metin Avcı’nın “canavarca hisle eziyet çektirerek ve tasarlayarak öldürme” suçundan yeniden yargılandığı dava İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesinde görüldü.

ETHA’nın aktardığına göre; Duruşmaya taraf avukatları, Aile ve Sosyal Hizmetler Politikası Bakanlığı Avukatı, Pınar’ın ailesi katıldı. Duruşmayı Pınar’ınarkadaşları, Kadınlar Birlikte Güçlü, Kadın Meclisleri ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu, Ankara, Muğla, İzmir, Barolarının Kadın Hakları Komisyonu temsilcileri de davayı takip etti. Tutuklu fail Metin Cemal Avcı ve tutuksuz yargılanan Mertcan Avcı ise SEGBİS ile katıldı.

FAİL AVCI YİNE KENDİNİ SAVUNDU, PINAR’I SUÇLADI

Duruşma kimlik tespiti ile başladı. Davayı takip eden kadın derneklerinin ve İzmir Barosu Başkanlığı’nın katılma talepleri reddedildi. İlk olarak ifadesi alınan Cemal Metin Avcı ilk derece mahkemede verdiği ifadesini tekrar etti. Fail Pınar’ın iki erkeği azmettirerek kendisini tecavüze maruz bıraktığını ve görüntüye alarak şantajla para aldığını iddia etti. Bu nedenle Pınar’dan delilleri almak için açık bir alan olmadığı için bağ evine gittiklerini belirten fail, burayı birçok kişinin ziyaret ediyor olmasından benzincide görüntüleneceğini bile bile katliam gerçekleştiremeyeceğini dolayısıyla tasarlamadığını söyledi. Pınar’ın telefon kartını kırmasını ise delil karartmak için değil tehdit unsuru görüntülerini silmek amacı taşıdığını iddia etti.

AVCI KENDİSİNE KUMPAS KURULDUĞUNU İDDİA ETTİ

Pınar’ın banka hesabına suç kayıtları olan kişilerin para gönderdiğini iddia eden fail, eskort çetesinin kendisine kumpas kurduğunu iddia etti. Mert Can Avcı ise daha önceki ifadelerini tekrar ederek “öldürme” ve “suç delillerinin yok etme” suçlarını işlemediğini iddia etti.

‘KIZIMIN PARAYA İHTİYACI YOKTU, İFTİRA’

Söz verilen Pınar’ın annesi Şefika Gültekin ise fail hakkında “Bu kadar şikayeti vardı neden polise veya adalet kurumuna şikayet etmedi” sorusunu yöneltti. Pınar’ın babası Sıddık Gültekin ise failin ifadelerini sürekli değiştirdiğini ve çeliştiğini belirterek “Kızımın paraya ihtiyacı yoktu. Ölüye iftira atmak çok kolay. Türkiye toplumu buna alıştırılmamalı. Benim kızım gitmiş ama kadın cinayetleri aynı ezberde devam ediyor. En ağır cezanın verilmesini istiyorum” diye konuştu.

‘KASTEN ÖLDÜRMEYE İŞTİRAKTEN CEZA ALMALI’

Bakanlık avukatı ise haksız tahrik şartlarının oluşmadığını belirterek failin Pınar’ı istemediği halde bağ evine gitmeye ikna ettiği için tasarlayarak katlettiğinin ortada olduğunu, failin kardeşi Metin Cemal Avcı’nın ise katliam günü bekçi mahiyetinde katliama ortak olduğunu dile getirdi. İki failin de Pınar’ı korkutmak amacıyla katliamdan iki ay önce bir kişiye para teklif ettiğini, bunun da katliamın tasarlanarak gerçekleştiğine delil olduğunu belirten bakanlık avukatı ayrıca “Banka kayıtları haksız tahrik indirimi için gerekçe oluşturamaz. Pınar’ın şantaj için kullandığı öne sürülen video ve fotoğraflar telefonunda bulunmamıştır. Öfke eylemi olmadığı için haksız tahrik de yoktur. Mertcan Avcı’nın o gün abisini çağırdığını söylemesine rağmen Pınar’la yalnız kaldı. Bira almaya giden kişi bu kadar uzun süre duramaz, beklemiştir. Mertcan Avcı kasten öldürmeye iştirakten ceza almalı” diye ifade etti.

Failin eski eşi Eda Karagün, iş ortağı Gökhan Şükrü Orhan, babası Selim Avcı ve annesi Ayten Avcı’nın ise faile sorgu yapılırken olay yerine gittiğini, olay mahallinde avukatla konuştuğunu belirten bakanlık avukatı, faillerin suç delillerini yok etmek suçlarını işlediğine delil olduğunu belirtti.

AV. EPÖZDEMİR: KATLİAMI TEK BAŞINA İŞLEMEDİĞİ ORTADA

Esasa ilişkin değerlendirmede bulunan Pınar’ın aile avukatı Rezan Epözdemir de, raporlara yansıyan katliam şeklinin Pınar’ın canavarca hisle katledildiğine delil olduğunu belirterek Pınar’ın eziyet çektirilerek katledildiğini dile getirdi. Mertcan Avcı’nın ise yanan cenazenin başında beklediğini belirten Rezan, iki failin ifadesinde dükkandan arabayla yarım saat uzaklıktaki bağ evinde “bozuk kokoreçleri yakma” iddiasının mantıksız olduğunu dile getirdi. İddiaların aksine Pınar’ın raporlarda da ortaya konduğu gibi canlı iken yakılmasına iştirak ettiğini dile getiren Rezzan, ayrıca failin varili tek başına kaldıramayacak kadar ağır olduğunu ve yanık izlerinin bulunmamasının katliamın tek başına işlemediğini ortaya koyduğunu belirtti.

Epözdemir, diğer 4 sanığın ise ifadelerinde fail daha suçunu itiraf etmeden önce bağ evine gece vakti temizlik ve badana için gitme gerekçesinin gerçekçi olmadığını belirterek faillerin çelişkili ifade verdiğini belirtti.

SANIK AVUKATI: SOMUT DELİL YOK

Metin Cemal Avcı’nın beyanlarını tekrar ederken fail Mert Can Avcı ise aleyhte hususları kabul etmediğini belirtti. Mert Can Avcı’nın avukatı ise savunmaları tekrar ettiğini hangi suç delilin saklandığına dair bir somut delil sunulmadığını, failin suçu itiraf ettiğini dolayısıyla delilleri karartamayacağını dile getirdi.

Pınar’ın kız kardeşi Sibel Gültekin ve Pınar’ın arkadaşının Cemal Metin Avcı’nın tehdit edildiğine ifadesinde yer verdiğini belirten fail avukatı, katliamın gerekçesinin ortaya konmadığını dile getirerek müvekkili ile yeterince görüşmediği için son savunma için süre istedi. Avukat ayrıca tanık Kamil Makar’ın ve Mermet Yusuf Özdemir’in yeniden dinlenmesini talep etti. Tanıkların Pınar’ın telefonunda bulunan şantaj görüntüleri gördüğünü iddia etti.

SAVCI: CANAVARCA HİSLE KASTEN ÖLDÜRMEDE SUÇUNDAN CEZALANDIRILMALI

Savcı, mütalaasında tanıkların yeninde dinlenmesinin dosyaya katkı sağlamayacağını belirterek Cemal Metin Avcı’nın tasarlayarak ve canavarca hisle katlettiğinin delillerle ortaya konduğunu, fail Mert Can Avcı’nın ise yakılırken bulunduğunu ve suça iştirak ettiğini, failin ilişkisinin ortaya çıkmasını önlemek amacı taşıdığını, sanığın tahrike ilişkin çelişkili ifadeleri nedeniyle haksız tahrik indiriminin uygulanmamasını talep etti. iki failin tasarlayarak canavarsa hisle Mert Can’ın canavarca hisle kasten öldürme suçundan cezalandırılmasını istedi.

DURUŞMA MART AYINA ERTELENDİ

Mahkeme heyeti ise savcının taleplerini hükme bağlayarak Metin Cemal Avcı’nın tutukluluk halinin devamına, Mert Can Avcı’nın ise tutuklanmasına karar verdi. Heyet aynı zamanda fail avukatlarının süre talebini kabul ederek duruşmayı faillerin SEGBİS ile katılmasına karar vererek, duruşmayı 10 Mart günü saat 11.00’a erteledi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!