Ostim-İvedik Katliamında Yaşamını Yitiren İşçiler Anıldı

ostim-katliam-aciklama
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ANKARA – Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ve İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG Meclis) 3 Şubat 2011’de Ostim-İvedik katliamında yaşamını yitiren 20 işçiyi andı.

“Dün Ostim’de, dün(5 şubat) hastanelerde iş cinayetleri devam ediyor. Sömürüye ve salgına karşı yaşamak ve yaşatmak için örgütlenmeye” pankartının açılan eylemde, SES Genel Merkez Yöneticisi Eylem Eroğlu konuşma yaptı.

Eroğlu, patronların kar hırsı, yapılmayan denetimler, alınmayan önlemler nedeniyle işçilerin ölüme gönderildiğini söyledi. Ostim-İvedik katliamında 20 işçinin yaşamını yitirdiğini hatırlatan Eroğlu, “10 yıl sonra değişen hiçbir şey yok! Aksine, Ostim-İvedik katliamına yol açan despotik çalışma rejimi, Covid-19 pandemisi eşliğinde ağırlaştı ve yeni iş cinayetleriyle devam ediyor. Salgın koşullarında Türkiye’yi ucuz işgücü cenneti olarak uluslararası sermayeye pazarlamaya çalışan sömürü düzeni, işçileri virüsten korumak yerine daha çok çalıştırıyor” dedi.

‘Covid-19 meslek hastalığı sayılsın’

Koronavirüsün sağlık emekçileri için meslek hastalığı, diğer iş kollarında çalışan işçiler için ise iş kazası olarak tanınması gerektiğinin altını çizen Eroğlu, “İşyerlerinde başta üretim alanları olmak üzere ulaşım, beslenme, barınma gibi tüm alanlarda işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alınmalıdır. Kronik hastalığı olan ve belli bir yaşın üzerindeki işçiler bu süreçte idari-ücretli izne çıkarılmalıdır. İşten atmalar yasaklanmalı ve 1168 TL değil tam ücret ödenmelidir. Çalışma saatleri, ücretlerde kesintiye gitmeden azaltılmalıdır. İşçilere ücretsiz-yaygın testler yapılmalı, vakaların arttığı işyerlerinde üretime ara verilmelidir. Evden çalışan işçilerin çalışma saatleri düzenlenmeli ve iş için yaptıkları harcamalar karşılanmalıdır. Göstermelik değil etkin iş sağlığı ve güvenliği düzenlemeleri çıkarılmalı ve ertelenmeden uygulanmalıdır. İşyerlerinde risk değerlendirmesinde emekçiler de yer almalıdır. İSG önlemleri piyasanın insafına terk edilmemelidir, etkin bağımsız katılımlı denetim sağlanmalıdır. Covid 19 nedeniyle tüm emekçilere nitelikli ve yeterli sayıda koruyucu ekipman sağlanmalıdır” şeklinde taleplerini sıraladı.

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!