Önce İnkar Ettiler, Sonra ‘Kısıtladık’ Dediler Şimdide ‘Katliam Ayrı, Ticaret Ayrı’ Diyorlar

Önce ticareti reddettiler, belgeler ortaya çıkınca, 'kısıtlama' getirdik dediler. Şimdide “Katliam ayrı, ticaret ayrı” diyen AKP’liler çareyi “Erdoğan’ın hassasiyetinin zekatı ceddinize yeter" demekte buldu.

featured

ANKARA – AKP iktidarı, uzun zamandır süren kamuoyu tepkilerine karşın çeşitli yalanlarla inkar ettiği İsrail’le ticarette geri adım atmıştı. 9 Nisan’da yayınlanan kısıtlama kararının kendisi de tartışma konusu olmuş, Ticaret Bakanlığı’nın 54 ürün grubunu kapsayan kararında ihracat rakamlarının yükseldiği gıda ürünlerinin yer almadığı anlaşılmıştı.

Karar, aylarca bakanlık ve yandaş basın başta olmak üzere AKP’liler eliyle yapılan “İsrail’le ticaretimiz yok” yalanını da açık etti. Cumhurbaşkanlığa bağlı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi ticaret iddialarını yalanlamış, AKP’liler “İsrail’e gönderilen mallar aslında Filistin’e gidiyor”, “Özel sektörün ne yapacağına karışılamaz” demişti.

Bu açıklamaların ardından kısıtlamanın ne kadar süreceği merak konusu olurken, patronlar durumdan rahatsız olmaya başladı bile.

‘Ticaretin kimseye zarar vermeyen bölümleri…’

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Ekonomi İşleri Başkanı Nihat Zeybekci, İzmir’de mermer ve doğaltaş fuarına katıldı. Patronlarla bir araya gelen Zeybekci burada İsrail ile ticari ilişkilerden bahsettiği konuşmasında adeta bir skandala imza attı.

“Eyvallah, bu katliamı kınıyoruz” diyen Zeybekci, İsrail’le ticaretin ayrı değerlendirilmesi gerektiğini savunarak, “ticaretin kimseye zarar vermeyen yanları olduğunu” söyledi. Evrensel’in aktardığına göre Zeybekci şöyle konuştu:

“Hassas çalışma yapılması gerektiğini savunuyoruz. Yasaklı ürünlerden ziyade belki kayda alma şeklinde. Denizli biliyorsunuz Türkiye’nin en büyük bakır kablo ihracatçısı olan bir şehir. İsrail’de çok önemli bağlantıları olan arkadaşlarımız da var. Yani eyvallah, İsrail’in Filistin’de Gazze’de Müslümanlara yaptığı soykırımı, katliamı, bebek katliamını nefretle şiddetle kınıyoruz. Eyvallah, ona diyecek hiçbir şeyimiz yok. Ama diğer taraftan da ticaretin hiç kimseye zarar vermeyen bölümleriyle ilgili de, İsrail serbest ticaret anlaşmamızın olduğu bir ülke. 6 satıp 1 aldığımız bir ülke. Onunla ilgili daha hassas olmamız gerektiğine inanıyorum. Bununla ilgili arkadaşlarımızla da çalışıyoruz. Biraz daha dikkatlice, hassas bir ayardan geçmesi gerektiğine şahsi olarak inanıyorum.”

Kendisini böyle savundu: ‘Cumhurbaşkanımızın hassasiyetinin zekatı 77 ceddinize yeter’
Zeybekci, sözleri tepki çekince sosyal medya hesabından da bir açıklama yaptı. Söylediğim her kelimenin sonuna kadar arkasında olduğunu belirten Zeybekci, “Ucuzcu tacirler hariç” dedi.

Bakanlığın yasak ürün listesini de eleştiren AKP Genel Başkan Yardımcısı, “yasak liste yerine tam kontrol” dedi:

“Konuyu yanlış anlayabilecek akıl ve sağduyu sahipleri için yazılı olarak tekrar anlatıyorum. İsrail’le serbest ticaret anlaşması olan birkaç ülkeden biriyiz, Mavi Marmara zamanında da askıya alınmayan bu anlaşmayla Filistinli kardeşlerimizin de Türk malların serbestçe satın alabiliyorlar, bununda katkısıyla ticaret dengemiz 1’e 6 bizim lehimizedir. Söylediğim kayda alma yöntemi yasak ürün listesinden daha etkin bir yöntemdir, İsrail’e yapılan tüm ihracatın kayda alınması ile her ürün kayda alınarak izin verilirken satılan her ürün ve şirkette kontrol edilir. Bu sayede şu anda yüzlerce milyon dolarlık ihale alarak onlarca milyon dolar teminat mektubu veren şirketlerimizin mağduriyetleri gibi daha birçok mağduriyetin önüne geçmiş oluruz. Onlarca Filistinli şirketin mağduriyetleri de engellenmiş olur.

Söylediğim yasak liste yerine tam kontrol demektir. Sözlerimi tekrar ediyorum “DAHA HASSAS OLMAK”. Bize İslamiyet ve Filistin hassasiyeti dersi vermeye kalkan hadsizlere de sözüm, bizim hassasiyetimiz zekatı sizin 7 ceddinize, Cumhurbaşkanımızın hassasiyetinin zekatı ise 77 ceddinize yeter.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!