Narbel İşçileri Grevde Kararlı

Zam talepleri karşılanmadığı için grev kararı alan Narbel Şirketi işçilerinden Murat Söyler, enflasyon rakamı altında ezilmeyecekleri bir ücret talep ettiklerini belirtti.

featured

İZMİR – İzmir Narlıdere Belediyesi’ne bağlı Narbel Şirketi bünyesinde çalışan Belediye İş Sendikası üyesi işçiler, belediye arasında süren toplu iş sözleşmesi (TİS) sürecinde taleplerinin karşılanması üzerine 26 Mayıs’ta grev kararı aldı. Narbel işçisi ve aynı zamanda iş yeri temsilcisi olan Murat Söyler, Ocak ayından bu yana yaşanan süreci anlattı.

YÜZDE 17 ZAM TALEBİ

Yüzde 17 oranındaki ücret zam taleplerinin kabul edilmemesi üzerine grev kararı aldıklarını aktaran Söyler, bu talep için halen görüşmelerin sürdüğünü ancak bir ilerlemene kaydedilmediğini ifade etti. Pandemi döneminde işlerini hiç aksatmadan çalıştıklarına dikkati çeken Söyler, çalışanların asgari ücretle çalıştığını ve yüksek enflasyon rakamları altında yaşama tutunma gayesi içerisinde olduğunu kaydetti. Söyler, “Kirada oturan arkadaşlarımız var. Bugün bir evin kirası en az bin 600 liradan başlıyor. Asgari ücretle bu arkadaşlarımız nasıl geçinebilir?” diye sordu.

ÜCRETLERDE EŞİTLİK

Söyler, şunları söyledi: “İnsanca yaşanabilecek ücretlerin verilmesini istiyoruz. Aynı işi yaptığımız halde birileri evine et götürüyor. Ama diğerleri evlerine sebze alırken bile zorlanabiliyor. Toplu iş sözleşmeleri süreçlerimizin bu açıdan önemli olduğunu düşünüyorum, umarım taleplerimiz biran evvel karşılanır. Enflasyon altında ezilmeyeceğimiz talebimiz kabul edilmeli.” Söyler, grev kararına da işaret ederek, talepleri karşılanana kadar kararlarında ısrarcı olacaklarının altını çizdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!