Motokuryelerden İpek Hattat’ın Ev Hapsinin Kaldırılmasına Protesto

Hattat Holding Yönetim Kurulu Üyesi İpek Hattat'ın, kurye Renas Demirbaşı'ı saatlerce alıkoyduğu iddiasına dair açılan davada ev hapsinin kaldırılmasını, motokuryeler protesto etti.

featured

İSTANBUL – İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hakkında “Konutta birden fazla kişi ile yağma”, “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, “Mala zarar verme”, “Hakaret” ve “Tehdit” suçlarından 12 yıldan 32 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan İpek Hattat’ın ev hapsi kararı yaklaşık bir buçuk ay sonra kaldırıldı. Adli kontrol tedbirinin kaldırılmasını protesto eden motokuryeler Beşiktaş’ta bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.

‘ENDİŞELİYİZ’

Motosikletli Kuryeler Derneği Başkanı Mustafa Özdemir, Demirbaş’a işkence yapıldığını ve Demirbaş’ın köpek dışkısının üzerine oturtulduğunu belirterek, hakimlikçe uygulanan adli kontrol tedbirinin de kaldırıldığını hatırlattı. Özdemir, “Ülkemizin sağlık konusunda geçirmiş olduğu bu sıkıntılı süreçte bir nevi kamu hizmeti sunar gibi çalışan kurye arkadaşımızın yaşamış olduğu olay karşılığında adaletin tam olarak sağlanmasını talep ediyoruz. Bu ve buna benzer olaylar diğer arkadaşlarımızın da başına gelebilir. Bizler mesleğimizi icra ederken nelere ve hangi tür insanlarla karşılaşacağımızı bilemiyoruz ve son derece endişeliyiz” dedi.

Özdemir açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

‘KİŞİLERİN EKONOMİK DURUMLARI DİKKATE ALINMAMASINI İSTİYORUZ’

“İpek Hattat isimli şahsın kim olduğunu, ekonomik olarak ne kadar güçlü olduğunu, arkadaşımıza yapılan ahlaksız teklifiyle ve şikayetinden vazgeçmesini istediğini biliyoruz. Bizler adaletin tam olarak sağlanmasını ve adalet sağlanırken kişilerin sosyo-ekonomik durumlarının dikkate alınmamasını talep ediyoruz. Kamuoyunun vicdanı eminiz ki adli kontrol hükümlerinin kaldırılmasıyla yaralanmıştır. Akıllara yine güçlüler mi kazanacak sorusu gelmiştir. Hattat’ın arkadaşımıza yaşatmış olduğu bu işkencenin karşılıksız kalmaması adına bu olayın sonuna kadar takipçisi olacağız.”

‘ŞİKAYETİMDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ’

Şikayetçi Renas Demirbaş ise “Hattat’ın evine gittiğimde 3 saat rehin alındım, telefonumu zorla alıp kırdı ve köpeklerin pisliğinin üzerine oturtmaya çalıştı. Şikayetçi oldum, adli kontrol verdiler. 1 buçuk aydır adli kontroldeydiler, fakat adli kontrol kaldırılmış. Ben şikayetçiyim, adalet istiyorum. Şikayetimden vazgeçmeyeceğim. Sonuna kadar hakkımı savunacağım” dedi. Kendisine destek olmak için toplanan kuryelere de teşekkür eden Demirbaş, “Bu olayı başkası yapsaydı mahkeme olana kadar hapis yatacaktı ama bunlar cemiyet hayatında oldukları için adli kontrol kaldırıldı. Ben tutuklanmasını talep ediyorum” diye konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!