Memur-Sen Maaşlarda İyileştirme İstiyor

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, asgari ücretteki iyileştirmenin memura da yapılmasını isteyerek, "Bakan Bilgin'e ek zam talebini ilettik" dedi.

featured
Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, düzenlediği basın toplantısında 20. Milli Eğitim Şurası’na ilişkin hazırladıkları raporun detaylarını paylaştı. (Fotoğraf: Alper Şaşmaz)

ANKARA – Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, memurlara ek zam verilmesi gerektiğini söyledi. Talebi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e ilettiklerini kaydeden Yalçın, “İstiyoruz ki kamu görevlilerinin durumu görülsün. Ocakta enflasyon farkıyla beraber ek bir zammın yapılması artık zaruret olmuştur” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve Memur-Sen’e bağlı 11 sendikanın temsilcileriyle bakanlık binasında bir araya geldi. Görüşme sonrası açıklama yapan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, görüşmede memura ek zam talebini de ilettiklerini söyledi.

‘KAŞIKLA ALDIĞIMIZ KEPÇEYLE GİDİYOR’

Vergi matrahları konusunda kamu görevlilerinin huzursuz olduğunu bildiren Yalçın, “Aldığımız ücret bir taraftan geri düşüyor. Tabiri caizse kaşıkla aldığımız kepçeyle geri gidiyor. Son birkaç ay kamu görevlileri burada matrahdan kaynaklı olarak aldıkları ücreti kaybediyorlar. Bu açıdan verginin yüzde 15’e sabitlenmesi ve vergi matrahlarının bu anlamda yükseltilmesi konusunu aktarmış olduk” dedi.

Yalçın, memurların geçim zorluğu sebebiyle büyük şehirlerden kaçtığını söyledi. Özellikle büyük şehirlerde kira tutarlarının artık memurlar açısından kabusa döndüğünü; mevsimsel giderler ve zorunlu harcamaların sabit gelirlilerin belini büktüğünü dile getiren Yalçın memur maaşlarının yükseltilmesi taleplerini Bakan Bilgin’e aktardıklarını iletti.

‘ASGARİ ÜCRETTEKİ İYİLEŞTİRME BURADA DA YAPILMALI’

Yalçın, memur maaşlarına yapılacak zamma ilişkin asgari ücrete yapılan zammı örnek göstererek, “Asgari ücrette yapılan düzenlemenin çıtası ortada. Bu düzenleme aynı zamanda sahanın okunduğunu ve görüldüğünü gösteriyor. Bunun memurlar açısından da görülmesi gerektiğini, aynı şartların memurlar için de geçerli olduğunu söyledik. En düşük memur maaşını biz son toplu sözleşme ile önemli bir aşamaya taşımıştık ama oluşan alım gücü kaybı ve enflasyon boyutuyla bu artık geride kaldı. Bunun bir an önce toparlanması ve asgari ücretteki iyileştirmenin burada da aynı şekilde yapılması konusunda temel yaklaşımımızı ortaya koyduk. Toplu sözleşmeye giderken biz beklenti anketini bazen baz alırdık. Dolayısıyla beklenti anketinin bile üzerinde sonuçlarla karşılaşıldı. İstiyoruz ki kamu görevlilerinin durumu görülsün. Ocakta enflasyon farkıyla beraber ek bir zammın yapılması artık zaruret olmuştur. Bunu bir kez daha ifade ettik. Aralık ayı enflasyonunun açıklanması bekleniyor. Ondan sonra hükümetin bu anlamda cümle kuracağı ifade edildi. Temel beklentiyi asgari ücrete yapılan zammın piyasa gerçeklerini dikkate alarak yapıldığını hesaba katarak söylüyoruz. Memur olarak ek zam bekliyoruz” diye konuştu.

‘ZAM ORANI KONUŞULMADI’

Memura yapılacak zam oranının görüşmede konuşulmadığını ifade eden Yalçın, “Biz burada asgari ücreti artırmayı zorunlu kılan sebeplerin aynı şekilde memurlar için de geçerli olduğunu ifade ettik. Bakanlık bu konuda maliye boyutuyla çalışmaların devam ettiğini söylediği için henüz o aşamaya gelmedik. Biz, temel beklentiyi ortaya koymuş olduk. Aralık ayı enflasyonundan sonra bu konuları ifade edebileceklerini söylediler. O yüzden şu an biz mevcut durumu resmettik ve beklentimizi paylaşmış olduk” dedi.

Öte yandan, vergi dilimlerine düzenleme yapılmasına ilişkin öneriyi Bakan Bilgin’e sunduklarını kaydeden Yalçın, düzenlemenin ne şekilde olacağına yönelik bilgisinin olmadığını söyledi.

MEMUR ZAMMI NASIL BELİRLENİYOR?

Memur ve memur emeklileri toplu sözleşmeye göre 6 ayda bir zam alıyor. 6 aylık enflasyon oranı toplu sözleşme zammını geçerse aradaki fark kadar enflasyon zammına hak kazanıyorlar. Yılın ikinci yarısı için beş aylık enflasyon rakamları baz alındığında memurun 2023 Ocak ayı için toplam zam oranı yüzde 15,04 düzeyinde bulunuyor. 3 Ocak’ta açıklanacak enflasyon rakamları sonrası memurun zam oranı netleşecek. Netleşecek rakamın üzerine de refah payı verilmesi bekleniyor.

Yeni yılda geçerli olacak asgari ücrete yüzde 54,66 zam yapılmıştı. Halen net 5 bin 500 TL olan asgari ücret ocak ayında 8 bin 506 liraya yükselecek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!