Kayı İnşaat İşçilerinden Adliye Önünde Açıklama

Kayı İnşaat'tan 2019 yılından bu yana alacaklarını almak için mücadele eden işçiler, Kartal Adliyesi önünde Kayı İnşaat'ın konkordato davası öncesinde açıklama yaptı.

featured

İSTANBUL – İnşaat-Sen Kayı İnşaat İşçileri Koordinasyonu, “işçilerin hakkını batan şirketlere yedirmeyiz” diyerek Kayı İnşaat’ın konkordato davası öncesinde Kartal Adliyesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

TOKSÖZ: İKİ YILDIR ALACAĞIMIZIN PEŞİNDEN KOŞUYORUZ

Kayı İnşaat İşçisi Murat Toksöz, 2 yıldır haklarının peşinde olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Bizler 2019’dan bu yana bu alacağın peşinde koşuyoruz. Bize söz verip oyaladılar. 2 senedir sendikamızla mücadele ederek işi çözüm noktasına getirdik. Bizim şimdi görülecek bir davamız var, mahkeme heyetinin vereceği karar inşallah bizim yüzümüzü güldürecek bir karar olur. Bu insanları bu kadar yorduğunuz yeter. Yağmurda çamurda insanları rezil ettiğiniz yeter. Çoğu insanın yuvası dağıldı, çocuklarının geleceği ile oynadınız. Artık bunları görün, bu insanların yüzünü güldürün.”

KETE: SONUNA KADAR HAKKIMIZ ARAYACAĞIZ

Kayı İnşaat İşçisi Abdülsamet Kete ise devletin işçileri batan şirketler işe baş başa bıraktığını vurguladı. Kete, “Biz 2019’dan beri mücadelemize devam ediyoruz. Bugüne kadar geldiğimiz süreç içerisinde başta İnşaat-Sen’e teşekkür ediyorum. Çünkü onlar yaklaşık bir senedir yağmurda kar kış demeden hiçbir zaman bizi yalnız bırakmadılar. Bugün de burada toplandıysak onların sayesinde hakkımızı almak için toplandık. Bugün mahkememiz var. Biz adalet istiyoruz. Adalet bankaların değil, batan firmaların değil işçilerin yanında olsun. Biz devlet işçilerin yanında olsun diyorduk. Ne yazık ki devletimiz işçileri batan şirketlerle baş başa bıraktı. Bizi terk ettiler. Biz ne olursa olsun haklarımızın peşini bırakmayacağız. Sonuna kadar haklarımızı arayacağız.

EKİNCİ: İŞÇİNİN HAKKINI VER

Kayı İnşaat İşçisi Sinan Ekinci ise şöyle konuştu: “Arkadaşlar Adalet Sarayı’na şöyle bir dönelim. Bakın ne güzel Adalet Sarayı yazıyor. Eğer adaletin varsa Adalet Sarayı adaletli davran. Bu işçinin hakkını bugün ver. Adaletliysen bu işçinin hakkını vermek zorundasın.”

DAĞLI: PARA ALMAYA GELİNCE ADALET  YOK

Kayı İnşaat İşçisi Saffet Dağlı “Türkiye’de insanlar artık hakkını alamadıkları için çalışmaktan korkuyor.” dedi. Dağlı’nın konuşması şöyle devam etti: “Burada haklarımızı almaya çalışıyoruz, 2018 Aralık ayından beri maaş almaya çalışıyoruz. Bu inşaatları dikiyoruz, şu bankalara yaptığının üçte birini işçiler için yapsa devlet. Koskoca binaları işçiler yapıyor ama para almaya gelince adalet diye bir şey yok. Ondan sonra Türkiye’de işsizlik var diyorlar. Adamlar çalışmaya korkuyor. Çalışıp karşılığını alamadıktan sonra ne anlamı var?”

‘PATRONLARDAN YANA HUKUKU KABUL ETMİYORUZ’

İnşaat-Sen Örgütlenme Koordinasyonu Üyesi Nurseli Gözüaçık ise şöyle konuştu: “Kayı İnşaat işçileri ile bu senenin başından beri kar kış, yazın sıcağı, Ankara İstanbul demeden hep birlikte mücadele ediyoruz. Bugün Kayı İnşaat işçileri yine şehirlerinden kalkıp geldiler; Mersin’den, Batman’dan, Hatay’dan, Adana’dan inşaat işçileri ekmek kavgasını yürütmek için İstanbul’a geldi. Bu ülkede adaletin olmadığını bütün hukukun, mahkemelerin, yasaların patronlardan ve bankalardan yana işlediğini adım adım izledik gördük. Bizim aylardır sürdürdüğümüz mücadele batık bir şirketin karşısında işçilerin alacaklarını, hak edişleri alınterlerinin karşılığını almak içindir. Konkordato ve iflas süreçlerinde işçilerin korunmadığını gördük. Hatta bunun aksine devletin bu ekonomik krizin ortasında şirketler batarken işçi alacaklarını değil, bankaların alacaklarını koruyan yasalar çıkardıklarını gördük. Adalet bunun neresinde? Hukuk bunun neresinde Patronlardan yana işleyen bir hukuku biz kabul etmiyoruz.”

Bu duruşmada konkordato süresinin bir kez daha uzatılmasını istediklerini belirten Gözüaçık, “Ancak istediğimiz şey bu duruşmanın bir bekleyişin sonu olması. Bizler artık bu süreçte Kayı İnşaat’ın Gaziantep Şehir Hastanesi’nde ki hisselerinin satılarak işçilerin hak edişlerinin ödenmesini istiyoruz. Bu mücadelenin başarıya ulaşması için biz elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Bulunduğumuz her yerde birlik olmaya devam edeceğiz. Kayı İnşaat işçileri kazanırsa bu dava bu mücadele bütün konkordato süreçlerinde örnek olarak yazılacak. Biz kimseden hiçbir şey talep etmiyoruz. Bugün burada tüm inşaat işçileri ve tüm işçiler adına istediğimiz her şey işçilerin mücadelesi ile tek tek kazanılacak olan hedeflerdir. Biz buradan bu mücadeleyi bir kez daha tüm işçilere örnek olması için herkesi selamlıyoruz” dedi.

NE OLMUŞTU?

Kayı İnşaat’ın yurt dışındaki şantiyelerinde ve ofislerinde çalışan 250’ye yakın işçinin bir yıldan fazla süredir maaşları ödenmedi. 2019’dan bu yana işçiler defalarca Kayı İnşaat patronu Coşkun Yılmaz’a ulaştı. Alacaklarını istedi. Ancak Coşkun Yılmaz, 2 yıla yakın süredir “ödeyeceğim” diyerek işçileri sadece oyaladı.

İşçiler 28 Aralık 2019’da maaşlarını alamadıkları için Cezayir’de grev yaptı. Arabuluculuk sözleşmeleri imzalandı. Hak edişlerin 2020 Mart ayında ödeneceği taahhüt edildi. Ancak sözler tutulmadı. Anlaşmalar çöpe atıldı. İşçiler dava açtı. Yüzlerce kez patronla görüştü. Coşkun Yılmaz “en yakın zamanda ödeyeceğim” diyerek işçileri sürekli oyaladı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!