Kadınlar Sokakta: İstanbul Sözleşmesi’ni Uygulayın

featured

Kadınlar, 30 kentte yaptıkları açıklamalarla, “İstanbul Sözleşmesi’ni ve 6284 sayılı Şiddet Yasası’nı karalamaktan vazgeçin! Kadınlara ve çocuklara karşı şiddeti durdurun” dedi.

Kadınlar, cinsel istismar yasası ve İstanbul Sözleşmesi’ne karşı 30 ilde farklı saatlerde sokağa çıktı.

URFA
Urfa İl kadın Platformu, Eğitim-Sen Şube binasında basın toplantısı düzenledi. Açıklamayı İl Kadın Platformu dönem sözcüsü Avukat Mihriban Çelik okudu.

BATMAN


Batman’da bulunan kadın örgütleri de Eğitim-Sen Şube binasında basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında konuşan TJA aktivisti Gülistan Sönük, İstanbul Sözleşmesini kadınlar olarak savunacaklarını hatırlatarak, “Çocuk cinsel istismarcılarına yönelik af girişiminden tamamen vazgeçin ve bunu kamuoyuna derhal ilan edin! İstanbul Sözleşmesini ve 6284 sayılı şiddet yasasını karalamaktan vazgeçin! Kadınlara ve kız çocuklarına karşı şiddeti durdurun! Kadınların kazanılmış haklarını tehdit etmekten vazgeçin” dedi. 

EDİRNE
Edirne Kadın Platformu, basın açıklaması yaptı. Platform adına konuşan Şahide Ağaoğlu, “İstanbul Sözleşmesi’ne karşı çıkmak şiddet uygulayan erkeklere teşvik, tüm kadınlara tehdittir. İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasanın etkin bir biçimde uygulanmasını ve işlevli bir Alo Şiddet Hattı, ülke çapında yeterli sayıda kadın danışma merkezi, sığınaklar, cinsel şiddet kriz merkezleri ile şiddetle mücadelenin ulusal mekanizmasının yeterli sayı ve nitelikli destek kapasitesine ulaştırılması sağlanmalı” diye belirtti.

ANTEP


Antep Kadın Platformu, KESK binasında yaptığı basın açıklamasında,2 Temmuz’da Numan Kurtulmuş’un Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çıkması yönünde hazırlıklarına dair açıklamasına tepki göstererek, “İstanbul sözleşmesine karşı çıkmak şiddet uygulayan erkeklere teşvik, bütün kadınlara ise tehdittir” denildi. Açıklamada, “Meclis Boşanma Komisyonu Raporu’ndan sonra İstanbul sözleşmesine karşı sistematik bir karalama kampanyası yürütülüyor. Numan Kurtulmuş’un açıklaması üst düzeyden bağlayıcı bir ‘talimat’ niteliği taşıyor. Buradan sesleniyoruz: kadınlara ve kız çocuklarına yönelik fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik şiddet ile ayrımcılığı körükleyen bu söylemlerinize son verin. İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasanın etkin bir biçimde uygulanmasını ve işlevli bir Alo Şiddet Hattı, ülke çapında yeterli sayıda kadın danışma merkezi, sığınaklar, cinsel şiddet kriz merkezleri ile şiddetle mücadelenin ulusal mekanizmasının yeterli sayı ve nitelikli destek kapasitesine ulaştırılmasını sağlayın” çağrısında bulundu. 

SAMSUN


Samsun Kadın Dayanışması, KESK önünde yaptığı açıklamada, “Af girişimi ertelemekle kalmamalı bir daha asla gündeme gelmemek üzere ülkenin gündeminden tamamen çıkartılmalıdır” denildi. Açıklamada “Devletin asli ve öncelikli görevi, çocukların cinsel istismara maruz kaldığı şartları ortadan kaldırmak, koruyucu ve önleyici hizmetleri kurumsallaştırmaktır. İstismar faillerini ve onlara yardım ve yataklık edenleri affetmek, cezasız bırakmak, bu suçların teşviki demektir. Başka çocukların istismarına zemin hazırlamaktır. Çocuk yaşta zorla evlendirmeleri ve çocuk istismarını önlemesi gereken ama aksine teşvik eden, kolaylaştıran ya da göz yuman tüm sorumlular cezalandırılmalı, kamu görevlileri ise görevlerinden alınmalıdır. Evlenme ehliyeti olmayan çocuklara dini nikâh kıyan din görevlileri, çocuklarını çocuk yaşta evlendiren aileler ve ihbar yükümlülüğünü yerine getirmeyerek buna göz yuman kişiler ve resmi otoriteler özellikle cezalandırılmalıdır” odiye belirtildi.

İSTANBUL

Çocuk Cinsel İstismarı Affına Karşı Kadın Platformu, çocuk istismarı affına ve İstanbul Sözleşmesi’nin iptal edilme hazırlıklarına karşı Kadıköy’deki Eminönü İskelesi önünde bir araya geldi.

“6284’ü- İstanbul Sözleşmesini uygula”, “İstanbul Sözleşmesi’ni uygulayın, çocuk istismarı affından vazgeçin” yazılı pankartların açıldığı eylemde, Covid-19 salgını nedeniyle mor kurdelalarla sosyal mesafe kuralları uygulandı. Kadınlar, kadınlara ve çocuklara yönelik şiddet ve istismarı teşhir eden dövizler taşıdı.

(ETHA, DevrimciDusun.Org)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!