İstanbul’da 1 Mayıs’a Katılanlara Yönelik Ev Baskınları Yapılıyor

Sermaye devleti, İstanbul’da 1 Mayıs'ta tüm kentte fiili sıkıyönetim uygulanmasının ardından bu sabah saatlerinden itibaren 1 Mayıs’ta Saraçhane’den Taksim’e yürümek isteyen çok sayıda kişinin evine baskın düzenlenmeye başladı.

featured

İSTANBUL – SOL Parti, Halkevleri, Devrimci Hareket, Devrimci Gençlik Dernekleri, Sosyalist Mücadele İnisiyatifi üyelerinin evlerine gözaltı amaçlı polis baskınları düzenlendiği öğrenildi. SOL Parti’den yapılan açıklamada, “1 Mayıs eyleminden dolayı İstanbul’da üyelerimizin de bulunduğu çok sayıda kişiye yönelik ev baskınları düzenleniyor” denilirken, benzer bir açıklama da Halkevleri tarafından yapıldı. Halkevleri açıklamasında, üyelerinin evlerine yapılan polis baskınında “yasadışı eyleme katılmak” gerekçesinin öne sürüldüğü ifade edilirken, bir baskın haberi de Devrimci Gençlik Dernekleri’nden geldi. DGD’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada “Derneğimize yönelik polis baskınları gerçekleşiyor” denildi.

Baskınlara ilk tepkilerden biri Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi’nden geldi. Dernek tarafından yapılan açıklamada, “1 Mayıs’ta hukuksuz Taksim yasağına karşı direndikleri gerekçesiyle 47 kişinin evinin basıldığı bilgisini aldık. Gözaltıların takibi için Vatan Emniyet’e geçeceğiz” ifadeleri kullanıldı.

Haklarında yakalama kararı çıkarılan 47 kişiden 29’u gözaltına alındı. Gözaltına alınanların Vatan Emniyet Müdürlüğüne götürüleceği öğrenildi.

DİSK’TEN GÖZALTILARA TEPKİ: HİÇBİR MEŞRUİYETİ YOKTUR

DİSK, Taksim yasağına karşı direndikleri gerekçesiyle yapılan gözaltılara tepki gösterdi. Sosyal medyadan yapılan açıklamada gözltıların hiçbir meşruiyeti olmadığına dikkat çekildi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) resmi sosyal medya hesabından gözatılara ilişkin şu açıklama yapıldı:

“Taksim 1 Mayıs alanıdır. Taksim için mücadele etmek meşrudur. İstanbul’da #1Mayıs günü işlenen bir suçtan bahsedilecekse bu Anayasa Mahkemesi kararına karşı zor kullanıp Anayasal düzene karşı suç işleyenlerdir. 1 Mayıs gerekçesiyle yapılan gözaltı işlemlerinin hiçbir meşruiyeti yoktur. Gözaltına alınan herkes serbest bırakılmalıdır.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!