İşgal Devleti İsrail’den Techir Dayatması: 1 Milyondan Fazla Filistinli Yerinden Edildi

Birleşmiş Milletler, 7 Ekim'den beri İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları sebebiyle 1 milyondan fazla Filistinlinin yaşadığı yeri terk etmek zorunda kaldığını bildirdi.

featured

GAZZE – Birleşmiş Milletler (BM), Hamas’ın 7 Ekim’de’deki “Aksa Tufanı” operasyonunun ardından İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında yerinden edilen Filistinlilerin sayısının 1 milyonu geçtiğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Direktörü Juliette Touma, DW’ye yaptığı açıklamada, yerlerini terk etmek zorunda kalan Filistinlilerin “Gazze Şeridi’nin her yerine” doğru hareket ettiklerini belirtti.

Touma, Fransız haber ajansı AFP’ye yaptığı açıklamada da “İnsanlar evlerini terk etmeye devam ettiği için sayının daha da yüksek olduğunu tahmin ediyoruz” dedi.

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda şu ana kadar en az 2 bin 329 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Bakanlık, Gazze’deki yaralı sayısının ise 9 bin 714 olduğunu duyurdu. Batı Şeria’da da 54 Filistinlinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Kara operasyonu hazırlığındaki İsrail, toplam nüfusun 2,3 milyon olduğu Gazze Şeridi’nin kuzeyinde yaşayan yaklaşık 1,1 milyon Filistinliden 24 saat içinde güneye gitmelerini istemişti. İsrail ordusu bugün yayımladığı açıklamada süreyi uzattığını duyurmuştu. İsrail, daha önce belirlenen rotanın yerel saatle 10.00-13.00 arası da kullanılabileceğini belirtmişti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!