İşçi Kıyımının Sürdüğü Xiaomi Salcomp’da İşçiler Birleşiyor

Son 2 aydır resmen bir işçi kıyımı var. Artık tüm bu sorunlar ve olumsuzluklar karşısında Xiaomi Salcomp işçileri bir araya gelerek hakkını aramaya başladı.

featured

İSTANBUL – 2021 ocak ayında Avcılar’da açılan Xiaomi Salcomp telefon fabrikasında mart ayında işe başlayan, 25 Ağustos’ta ise işten çıkarılan bir kadın işçiyim. 6 ayımız dolmadan apar topar güvenlik eşliğinde işten çıkarılıyoruz. Son 2 aydır performans düşüklüğü gerekçesiyle 200’e yakın işçinin iş akdi feshedildi.

5 ay boyunca yaşadıklarımızı şöyle özetleyebilirim. Fabrika açılırken tüm çamurunu pisliğini çekip ayakta yemek yiyerek çalıştık. Uzun saatler çalışmamıza rağmen hiçbir sosyal hakkımız yok. Asgari ücretle çalışıyoruz, zorunlu fazla mesailere kalıyoruz ve ücretler her ay eksik yatıyor. İnsan kaynaklarına çıkıp neden ödemeler yapılmıyor dediğimizde ise azarlanıyoruz. Yüz okutma cihazları her ay arızalandı bahanesiyle isim kayıtlarımız siliniyor ve işe gelmemekle suçlanıyoruz.

İşe girerken 8 saat 3 vardiya dendi fakat işe başladıktan sonra 10 saat hatta 11 saate çıktı. İşe başladığımız ilk ay 3 hafta üst üste hep gece vardiyasında zorunlu çalıştırıldım. Lavaboya günde 1 defa pembe renkli bir izin kağıdı ile gidebiliyorduk. Bazı arkadaşlarımızda sağlık sorunları başladı. Burası bir teknoloji fabrikası. Klimalar kışın bile en düşük sıcaklıkta çalışıyor. Çay molaları 15 dakika ama alan çok büyük olduğundan en az 10 dakika gidip gelmeye gidiyor. Çay içmeye, dinlenmeye sadece 5 dakika süre kalıyor. Her noktada 15 adımda bir turnike ve güvenlik var, koronavirüs olmasına rağmen bizler sosyal mesafe kuralı hiçe sayılarak dip dibe güvenlikten geçiriliyoruz. Haklarında kanıtlarıyla birlikte sözlü ve mesajla taciz şikayetleri bulunan kişiye ödüllendirilir gibi rütbe atlatıldı. Yemekler deseniz çok kötü çıkıyor. Bu fabrikada resmen kölelik yaptırılıyor.

Son 2 aydır resmen bir işçi kıyımı var. Defalarca CİMER’e, SGK’ye şikayet etmemize rağmen gelen olmadı. Artık tüm bu sorunlar ve olumsuzluklar karşısında Xiaomi Salcomp işçileri bir araya gelerek hakkını aramaya başladı. Biz işçiler sesimizi duyurup bu haksızlığa ve baskılara dur demek istiyoruz. Bunun için de kararlıyız, mücadelemize sonuna kadar devam edeceğiz. (Xiaomi Salcomp işçisi)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!