Enerji Bakanı Yarattıkları Yoksulluğu İtiraf Etti: Geçen Yıl 900 Bin Abone Faturasını Ödeyemedi

2020'de borcunu ödeyemeyen 185 bin elektrik ve 617 bin doğal gaz abonesinden alınan güvence bedelinin, ödenmeyen faturalar için mahsup edildiği ortaya çıktı.

featured

ANKARA – CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 2020 yılında zamanında borcunu ödeyemeyen 185 bin elektrik ve 617 bin doğal gaz abonesinden abonelik işlemlerinde alınan güvence bedelinin, ödenmeyen faturalar için mahsup edildiğini açıkladı. Borcunu ödeyemediği için fatura bedeli, güvence bedelinden kesilen abonelerin sayısının azımsanmayacak kadar çok olduğuna işaret eden CHP’li Gürer, bu durumun Türkiye’deki “ekonomik buhranın” en önemli göstergelerinden biri olduğunu söyledi.

ÖDENEMEYEN FATURALAR MECLİS GÜNDEMİNE GİRDİ

Gürer, faturalarını ödeyemeyen elektrik ve doğal gaz abonelerinin durumunu, soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı. Önergeye yanıt veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, toplam 46 milyon 81 bin 856 elektrik ve 16 milyon 846 bin 604 doğal gaz abonesi içinde 2020 yılında zamanında borç ödenmemesi nedeniyle güvence bedeli mahsubu yapılan elektrik abone (mesken) sayısının 185 bin 408 ve doğalgaz abone (konut) sayısının ise 617 bin 942 olduğunu belirtti. Dönmez, “2020 sonu itibarıyla üretilen 320 milyon 802 bin 228 elektrik faturasından, yükümlülüklerini yerine getirmeyen abonelerden yüzde 0.92’sinde geçici kesinti uygulanırken, yüzde 0.03’ünün sözleşmesi feshedilmiştir. 169 milyon 575 bin 739 doğal gaz faturasından, yükümlülüklerini yerine getirmeyen abonelerden yüzde 0.43’ünde geçici kesinti uygulanırken yüzde 0.03’ünün sözleşmesi feshedilmiştir” dedi.

Gürer ise geçen yıl elektrik ve doğal gazda 900 binden fazla abonenin faturalarını ödeyemediği için güvence bedellerinden fatura bedeli tahsil etmesinin “ekonomik buhranın” en önemli göstergelerinden biri olduğunu dile getirdi. Gürer, “Vatandaş ödeme güçlüğü yaşarken, enerji üretenler kârlarından taviz vermiyor. Tarımla uğraşan kesimin teminat bedellerini artırmaları için yazı gönderildiği çiftçilerimiz tarafından ifade ediliyor” diye konuştu.

400 BİN ABONENİN ELEKTRİĞİNİ KESMİŞLER

Elektriğe ve doğalgaza gelen zamların artık “fren tutmadığını” söyleyen Gürer, “Sayın bakan, faturasını ödeyemeyen elektrik abonelerinin yüzde 0.92’sinin elektriğinin geçici olarak kesildiğini belirtiyor. Bu rakam 46 milyon elektrik abonesinde yaklaşık 400 bini buluyor” dedi. Doğal gaz faturasını ödeyemeyen abone sayısının da yüksek olduğuna işaret eden Gürer, şunları söyledi:

‘DAR GELİRLİLER İÇİN BÜYÜK SIKINTI’

“Ekonomik kriz, yüksek enflasyon ve salgının neden olduğu sorunlar vatandaşın alım gücünü düşürdüğü gibi, elektrik ve doğal gaz faturalarını bile ödeyemez duruma getirdi. Özellikle sabit ve dar gelirliler ciddi sıkıntı içindeler.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!