İnşaat İşçileri Kararlı: Sadaka Değil Hakkımızı İstiyoruz

7 aylık maaşlarını almak için 6 gündür Rönesans Holding önünde yatıp kalkan işçiler, “Sadaka değil, sadece hakkımızı istiyoruz” dedi.

featured

İSTANBUL – Elazığ ve Malatya’da Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) şantiyesinde Rönesans Holding’e bağlı taşeron firmada çalışırken işten atılan işçiler, 7 ay geçmesine rağmen ücretlerini alamadı. Bunun üzerine işçiler, ücretlerini alabilmek için bağlı oldukları İnşaat İşçileri Sendikası (İnşaat-İş) ile birlikte İstanbul Maltepe’de bulunan Rönesans Holding Müdürlüğü’nün önünde eylem başlattı. 3 Eylül’den bu yana gece gündüz müdürlük önünde eylemlerini sürdüren işçiler, haklarını talep ediyor.

‘RÖNESANS DEMEK ERDOĞAN DEMEK’

İşten çıkarılan işçilerden Mehmet Çakar, Rönesans Holding’e bağlı taşeron firmada çalıştığını fakat ücretlerini tam olarak alamadığını söyledi. “Rönesans demek, Tayyip Erdoğan demektir” diyen Çakar, “Böyle bir firmada çalıştık ama hakkımız ödenmedi. Ama biz hakkımızı istiyoruz. Bu direnişi sadece haklarımız için değil, bizim gibi haklarını alamayan herkes için yapıyoruz. Herkes bu duruma düşüyor. Cuma gününden beri gece gündüz buradayız. Haklarımızı ve paramızı almadan gitmiyoruz” diye belirtti.

AİLESİNİ GEÇİNDİREMİYOR

Önünde eylemde oldukları alışveriş merkezini işaret eden Çakar, “Bu AVM bu ellerle inşa edildi. Rönesans’ın kendisi mi bunu yapıyor? Biz inşa ediyoruz. Bizim yaptığımız yerde, bizim hakkımızı vermeden oturuyorlar. Verecekleri haklarımızı bir gecede harcıyorlar, fakat bize vermiyorlar. Ben ise ailemi geçindiremiyorum. Yurttaşlar haklarımızı almamız için bize destek vermeli” şeklinde konuştu.

‘SADAKA İSTEMİYORUZ’

İşçilerden Remzi Gümüş, 9 ay çalıştığını, 4 aylığını ise alamadığını belirtti. 7 aydır alacaklarını beklediklerini dile getiren Gümüş, “Hakkımızı alana kadar direnmeye devam edeceğiz. Rönesans Holding’den sadaka istemiyoruz, sadece hakkımızı istiyoruz” ifadelerini kullandı.

DİRENİŞ SERTLEŞECEK

İnşaat-İş Sendikası Örgütlenme Sorumlusu Deniz Gider, üyelerinin hakları verilinceye kadar direnişi sürdüreceklerinin altını çizerek, “Yetkililerle sorunun çözümüne ilişkin görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Çözülmediği takdirde direnişimizi sertleştireceğiz” dedi.

İnşaat sektörlerinde yaşanan iş cinayetlerine dikkat çeken Çakar, bununla hak gasplarının ayyuka çıktığını vurguladı. Gider, “Burada vergi kaçıran inşaat patronları var. Türkiye resmen 5’li çeteye peşkeş çekilmiş durumda. İstedikleri gibi at koşturuyorlar. Bu da iktidarın, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın durduğu yeri gösteriyor. Bu sadece yasal boşluk değil” diye belirtti.

HAKKINIZIN PEŞİNE DÜŞÜN

“Bu ne ilk direnişimiz ne de son olacak” diyen Gider, “Bu sorunların üzerine gidebilmemiz için omuz omuza mücadele etmek önemli. İşçiler ödenmeyen haklarının peşine düşsün” diye seslendi. (MA / Kadir Güney)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!