İHD, Maraş Cezaevi Raporu: ‘İnsanlık Onuruna Aykırı’

featured

İHD Adana Şubesi, Maraş 1 No’lu L Tİpi hapishanesindeki hak ihlallerine yönelik rapor hazırlamak üzere 21 Temmuz’da tutuklularla görüştü ve hak ihlallerini raporlaştırdı.

Hazırlanan raporda tutuklulara yönelik psikolojik şiddet olduğu, tedavi taleplerinin karşılanmadığı ve insanlık onuruna karşı davranışların olduğu belirtildi.

Koronavirüs tedbirlerinin uygulanmadığının altının çizildiği raporda hapishanedeki hak ihlalleri açıklandı.

“İnsanlık onuruna aykırı”

Sağlık koşullarının yetersiz olduğu, tutukluların taleplerinin yerine getirilmediğinin ifade edildiği açıklamada şunlara yer verildi: “Mahpusların sosyal, kültürel faaliyetlerinin uzun süreden beri kısıtlandığı, sayım sırasında ‘insan onuru’ ile bağdaşır şekilde sayımın yapılmadığı, yaşanan sorunlar konusunda cezaevi idaresi ile mahpuslar arasında görüşme ve iletişimin sağlanmadığı, cezaevi koğuşlarının temizliği yeterli düzeyde yapılmadığı belirtildi.”

“Hepimizin üzerinde aşırı derece psikolojik baskı var”

İHD Adana Şubesi’nin görüştüğü tutuklu Orhan Doru koğuşlara yapılan baskınların pandemi sürecinde arttığını belirtirken bu baskınlarda yataklara botlarla bilerek basıldığını aktardı. 5 aydır ailelerini göremediklerini anlatan Doru şöyle devam etti: “Ayakta sayıma karşı çıktığım için 6 gün hücre cezası aldım. Diğer arkadaşımda aynı şekilde hücre cezası aldı. Hepimizin üzerinde aşırı derece psikolojik baskı var.”

Tutuklulara Kitap Yasağı

Sayımlarda kendilerine hayvan gibi davranıldığını söyleyen Doru, kendilerine hapishane yönetimi tarafından kitap verilmediğini de ifade etti.

Görüşme gerçekleştirilen bir diğer tutulu Nimet Değiş, prostat hastası olduğunu ve ilaçlarıyla ilgili sorunlar yaşadığını aktarırken, revir doktorlarından şikayetçi olmasına rağmen bir sonuç alamadığını ifade etti ve baskıların devam etmesi halinde açlık grevine başlayacağını duyurdu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!