Hükümet Depremle İlgili Araştırma Taleplerine Cevap Dahi Vermemiş!

Depremin korkunç boyutu ve hükümetin afet yönetimine ilişkin kayıtsızlığına karşı tepkiler büyürken geçtiğimiz birkaç yılda Maraş, Antakya ve Antep bölgelerindeki olası bir depreme ilişkin Meclis’e sundulan soru önergelerinin yanıtsız bırakıldığı ortaya çıktı.

featured

İSTANBUL – SMF’li (Sosyalist Meclisler Federasyonu) HDP İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz Kaya’nın Doğu Anadolu Fay Hattı’nın oluşturabileceği deprem riskine karşı 30 Ocak 2020’de, Antakya, Maraş ve Antep için üç ayrı soru önergesi verdiği ortaya çıktı.

SOYLU, HİÇBİR ÖNERGEYİ YANITLAMADI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması talebiyle verilen soru önergelerinin üçü de yanıtsız kaldı.

Kaya’nın verdiği soru önergesinde, 24 Ocak 2020’de Elazığ Sivrice’de gerçekleşen ve kent merkezinin yanı sıra köylerde de can kaybı ve hasara yol açan deprem sonrasında Doğu Anadolu Fay Hattı üzerinde yeni deprem hareketliliğine yönelik uzmanlar tarafından uyarılar yapıldığı belirtilmişti.

Önergede, bu hafta başında 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde depremlerin yaşandığı bölgede gerçekleşmesi muhtemel bir deprem riskine ilişkin şu sorular yer alıyordu:

  • Doğu Anadolu Fay Hattı üzerinde bulunan Antakya/ Gaziantep /Maraş’ta son 10 yılda denetlenen bina sayısı ne kadardır? Denetlenen binaların kaçı için depreme dayanıklılık bakımından uygun bulunmayıp yıkılma kararı verilmiştir? Yıllara göre oranı ne kadardır?
  • Antakya/Gaziantep/Maraş’ta deprem toplanma alanı oranı ne kadardır? Yıllara göre deprem toplanma alanı oranı nedir?
  • Antakya/ Gaziantep /Maraş’ta gerçekleşmesi muhtemel bir deprem için Bakanlığınızın acil eylem planı bulunmakta mıdır?
  • Olası bir Antakya/ Gaziantep/Maraş depremine yönelik aldığınız önlemler nelerdir?

Söz konusu üç soru önergesine cevap dahi verilmedi.

11 Şubat 2021’de bu kez CHP, ‘olası bir deprem karşısında yapı denetimlerinin ve müteahhitlerin mesleki sorumluluğu ile ilgili mevzuatların yeterli olup olmadığının incelenmesi amacıyla’ Meclis Araştırması talep etti.

23 Şubat 2021’de yine HDP, ‘olası depremlerin zararlarının en aza indirilmesi için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla’ Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi. Bu talepler de iktidarın konuyu gündeme almaması nedeniyle arşiv raflarına kaldırıldı.

Son olarak 19 Ocak 2023’te, Maraş merkezli depremlerden 18 gün önce CHP’li 21 milletvekili, olası depremlerin zararlarının en aza indirilmesi için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi ve eksikliklerin derinlemesine araştırılması amacıyla bir Meclis Araştırması açılmasını istedi.

Meclis gündemine alınmayan önergede binaların güvenilirliği, deprem toplanma alanları ile acil ulaşım yolları ve deprem öncesi/sonrası önlemler ele alınmıştı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!