Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Mersin şubeleri, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin ölüm yıl dönümü dolayısıyla açıklama yaptı. Mersin Adliyesi önünde yapılan açıklamaya ÖHD ve ÇHD üyesi avukatlar, İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şubesi Başkanı Hakkı Demir’in yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. “Em te jibîr nakin/ Seni unutmayacağız” pankartının açıldığı açıklamada, “Polis devletine hayır” ve “Tahir Elçi ölümsüzdür” dövizleri taşındı. 

Kitle adına açıklama yapan ÖHD Mersin Şubesi Eşbaşkanı Hoşyar Sarıyıldız, “2018 yılının sonunda Diyarbakır Başsavcılığına, Diyarbakır Barosu tarafından sunulan uluslararası bir kuruluş tarafından hazırlanan raporda; farklı açılardan çekilen videolardaki ses ve görüntüleri eşleştirerek Tahir Elçi’nin vurulduğu zaman aralığında kaç atış sesi duyulduğu ve bu seslerinin hangi silahlara ait olduğuna ilişkin tespitler yapan bu çalışma sonucunda olay yerindeki polis memurlarına yönelik kuvvetli suç şüphesine işaret edildi” diye konuştu. 

FAİLLER KORUNUYOR 

“Yaklaşık 5 yılın ardından açılan davanın ilk duruşmasında yaşananlar Tahir Elçi’nin muhtemel katillerinin 5 yıl önce olduğu gibi bugün de korunmakta olduğunu herkese bir kez daha göstermiştir” diyen Sarıyıldız, “Tahir Elçi, hayatı boyunca faili meçhuller, işkence yaşam hakkı ihlalleri ve cezasızlığa karşı yaptığı çalışmalarla Türkiye’nin en değerli insan hakları savunucularından ve hukukçularındandı. Bizler Tahir Elçi’nin öğrencileri, meslektaşları, mücadele arkadaşları olarak anısına sahip çıkıyor, mücadelesinin ışığında ilerleyeceğimiz sözünü veriyoruz. Tahir Elçi cinayetinin tüm yönleriyle açığa çıkarılıp cinayette icrai ve ihmali eylemi olan tüm kamu görevlilerinin davaya dahil edilmesi ve cinayetin cezasız kalmaması için mücadele etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. Açıklama “Tahir Elçi ölümsüzdür” sloganı ile sonlandı. 

İZMİR – ÖHD, ÇHD ve İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir şubeleri, Tahir Elçi’nin ölüm yıl dönümü nedeniyle basın açıklama yaptı. İzmir Adliyesi C Blok kapısı önünde yapılan açıklamada “Em te jibîr nakin/ Seni unutmayacağız” pankartı açıldı. Açıklamayı ÖHD İzmir Şubesi Eşbaşkanı Şükran Öztürk okudu.  Tahir Elçi’nin katledilmesinin ardından 5 yıl sonra zoraki olarak hazırlanan iddianame hazırlandığını belirten Öztürk, “21 Ekim tarihinde yapılan ilk duruşmanın önümüze koyulan gerçeklik, Tahir Elçi cinayetinin de cezasızlıkla sonuçlandırılmak üzere göstermelik bir yargılama ile kapatılmak istendiğidir. Devletin bu cinayeti 24 saatte çözmesi mümkün iken hızlı, etkili, bağımsız ve tarafsız bir yargılama yapmaması da cinayetin faillerinin şüpheli polisler olduğu ve devletin adaleti sağlamak yerine kendisinden olanı koruduğunu ve suçu örtbas ettiğini göstermektedir” diye belirtti.  Tahir Elçi cinayetinin ne amaçla, kimler tarafından işlendiği vicdanlarda belli olduğunu ifade eden Öztürk, şunları söyledi: “Yürütülen yargılamadan çıkacak muhtemel cezasızlık kararı ne inadımızı, ne azmimizi ne de inancımızı bir tek adım dahi geriye düşürmeyecektir. Tahir abimizin öyküsü bir güvercinin kanadındadır. Güvercinler hep yoldaşımız olacak, yolumuzu aydınlatacaktır.” 

İlgili Haber:  Türkan Elçi: Arkamızda Bizimle Beraber Yürüyen Ölülerin Sesi Var

İSTANBUL – ÖHD, ÇHD İstanbul şubelerinin aralarında bulunduğu 16 hukuk örgütü, 28 Kasım 2015’te Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki tarihi Dört Ayaklı Minare önünde katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’yi Bakırköy Adliyesi önünde yaptığı basın açıklaması ile andı.  Açıklamada, “Tahir Elçi’yi unutmayacağız. Em qasidê aşiti û dadê Tahir Elçi ji bir nakin” pankartı açılırken üzerinde Elçi’nin fotoğrafının bulunduğu “Hepimiz Tahir Elçi’yiz” yazılı dövizler taşındı. Sık sık “Hepimiz elçiyiz öldürmekle bitmeyiz”, “Şehîd namirin” ve “Tahir Elçi ölümsüzdür” sloganları atılan açıklama saygı duruşuyla başladı. “Seni unutmayacağız” başlığıyla hazırlanan ortak basın açıklamasını ÖHD İstanbul Şubesi Eşbaşkanı Arzu Eylem Kayaoğlu okudu.  

SAVAŞ POLİTİKALARI DERİNLEŞTİRİLDİ 

İnsan hakları ve barış mücadelesine adamış, Diyarbakır Barosu başkanıyken göz göre göre gelen bir siyasi cinayette yitirilen Tahir Elçi’nin katledilmesinin üzerinden 5 yıl geçtiğini anımsatan Kayaoğlu, Elçi’yi katledilmeye götüren süreç hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Kayaoğlu, “Geride kalan 5 yıl içinde, Elçi’nin bugün aramızda olmayışının siyasal sorumluları; savaş politikasını derinleştirirken, hukuku ve tüm yargı mekanizmalarını da tekçi iktidar anlayışının en temel enstrümanı olarak belirlemeye devam etmektedirler. Rejim, avukatlara ve avukatlık mesleğine dönük ideolojik saldırılarına son hızla devam etmektedir” diyerek, savunma hakkına yönelik saldırılar hakkında örneklenmelerde bulundu. 

SONUÇ BELLİYDİ  

Elçi’nin katledilmesiyle ilgili, yıllar sonra Diyarbakır Barosu’nun çabası ile 2 polis hakkında Diyarbakır 10’ncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde “bilinçli taksirle öldürmek” suçundan dava açıldığını hatırlatan Kayaoğlu, davada yaşanan gelişmeleri aktararak, “Bu dava, ilk duruşmadan itibaren yargılamanın nasıl sonuçlanacağını göstermektedir” diye belirtti. 

İlgili Haber:  Avukatlar, Ölümünün 5. Yılında Tahir Elçi için Yürüdü

ASLA UNUTMAYACAĞIZ 

KayaoğluTahir Elçi’nin katline giden ilk taşların döşendiği Bakırköy Adliyesi’nden bir kez daha, “Bizler; temel hak ve özgürlüklere dönük her türlü sınırlamanın karşısında olan, demokratik hukuk devletinin gereğinin yerine getirilmesi için mücadele yürütüyoruz. Savaşı değil barışı esas alan, insan hakları mücadelesi yürüten ve hukukun üstünlüğünü, yargının ve savunma makamının bağımsızlığını hukukçular olarak, adalet mücadelesi yürütürken temsil ettiğimiz toplumsal kesimlere dönük saldırılar karşısında başta Tahir Elçi olmak üzere, katledilen tüm meslektaşlarımızın yaşamları ve mücadelelerini referans alıyoruz. Yürüttüğümüz hak mücadelesinden vazgeçmek bir yana, bir adım dahi geri adım atmayacak,  başta Kürt Halkı olmak üzere ezilen Türkiye Halklarının onurlu hukukçusu olan baro başkanımız sevgili Elçi’yi asla unutmayacağımızın sözünü veriyoruz” diye seslendi. 

YENİ ELÇİ’LER DOĞUYOR 

Ardından konuşan ÇHD İstanbul Şubesi Başkanı Gökmen Yeşil, Elçi’nin planlı bir suikast sonucu katledildiğini ve Gazeteci Ahmet Hakan’ın Elçi ile yaptığı televizyon programını örnek vererek, bu tarz katliamların ilk ve son olmadığını dile getirdi. Ülke bir zulmün olduğunu ve bu zulme karşı kimsenin susmayı beklenmemesi gerektiğini belerten Yeşil, “Bir ülkenin aydınlık geleceğini karatmaya çalışanlar bilmeli. Evine panzerlerle girip çocukları öldürdüğün şehirlerde, madenlerde katledip tazminatlarını dahi vermediğiniz Ermenek’te, derelerini yağmaladığınız Karadeniz’de, Batman’da, Cizre’de yeni Tahir Elçi’ler doğuyor” dedi. 

DAVA AYDINLATILMIYOR 

Avukat Kemal Aytaç ise Elçi ile aynı dönem avukatlık yaptığını dile getirerek, ülkedeki hukuksuzluğa dikkat çekti. Aytaç, “Sosyal medya paylaşımları ile insanların aynı gece evlerini basanlar 5 yıldır önce katledilen Elçi katliamı aydınlatamadı. Yargı denen yerden adalet çıkmayacaktır. Elçi’nin hesabını biz soracak, değerlerine biz sahip çıkacağız” diye konuştu. 

İMZACI HUKUK ÖRGÜTLERİ 

Basın açıklamasına imzası bulunan kurumlar şu şekilde: Adalet İçin Hukukçular, Adalet Nöbeti, Avukat Dayanışması, Avukat Hareketi, Avukatlar Sendikası, Çağdaş Avukatlar Grubu, Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi, Demokrasi İçin Hukukçular, Hukukta Sol Tavır Derneği, Katılımcı Avukatlar, Kartal Hukukçular Derneği, Özgürlükçü Demokrat Avukatlar, Özgürlük için Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi, Toplumsal Hukuk, Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı, Sosyal Hukuk. (MA)