ANKARA – Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sincan 1 Nolu F Tipi Hapishanesi’nde çıplak arama işkencesine maruz kalan ve tekli tecrit hücrelerine konulan SGDF üyeleri Yücel Yavuz ve Devrim Taylan Eryılmaz için Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısına HDP milletvekilleri Muraz Çepni, Ömer Faruk Gergerlioğlu, Kemal Bülbül ve Abdullah Koç katıldı.

ÇEPNİ: SUÇLU SUÇ ÜSTÜNDE YAKALANDI

HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, Uşak Emniyetinde yaşanan çıplak arama işkencesinin ortaya çıkarmalarının ardından, işkencenin gündem olduğunu hatırlattı, “Suçlu suç üstünde yakalandı ama suçunu inkar etti. İktidar, işkencenin üzerine gidip sorumluları yargılamak yerine, her zaman yaptığı gibi ortaya çıkaranları cezalandırmaya çalışıyor” dedi. 

“Türkiye’de cezaevlerinde işkence istisna değil, bir yönetme biçimi” diyen Çepni, asıl olarak da devrimci, sosyalist tutsaklara yönelik bu yöntemin kullanıldığını söyledi. Çepni, darp, dayak, çıplak arama, süngerli oda, tekli tecrit odaları gibi çok sayıda işkence yöntemini hatırlattı. 

İşkence iddialarının ardından AKP iktidarının işkenceyi inkar ederek, belge istediğini söyleyen Çepni, “İşte işkencenin belgesi” diyerek, Sincan Hapishanesi’nde 20 Aralık günü arama bahanesiyle hücreleri basan gardiyanların işkencesine maruz kalan, daha sonra tekli tecrit hücrelerine götürülerek kıyafetleri yırtılan ve çıplak arama işkencesi yapılan SGDF’li Yücel Yavuz ve Devrim Taylan Eryılmaz’ın işkenceyi anlattığı faksı gösterdi. 

İlgili Haber:  Gökhan Güneş, Kendisine Yapılan İşkenceleri Anlattı

İŞTE İŞKENCENİN BELGESİ!

Çepni şunları söyledi: “İktidar inkar etmeye devam etse de çıplak arama işkencesi gizlenemez bir duruma gelmiştir. Bu konuda iktidarın İçişleri Bakanı ne derse desin, artık mızrak çuvala sığmıyor. İşkence bu ülkede devletin denetimi altında gerçekleştiriliyor. 

SGDF üyeleri Yavuz ve Eryılmaz’ın gönderdiği faksı okuyan Çepni, “İşte iktidarın istediği belge burada. İki genç, gardiyanlar tarafından cezaevi müdürünün denetiminde işkence darp ediliyor, çıplak arama işkencesine maruz kalıyor. 20 Aralık’tan beri gençlere yönelik işkence devam ediyor. İşkence durdurulsun, sorumlular yargılansın” diye konuştu. Çepni, işkenceye karşı mücadelelerini sürdürdü. 

GERGERLİOĞLU: DAHA KAÇ BELGE GÖSTERELİM

Ardından konuşan HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, iktidara “Daha kaç tane çıplak arama belgesi gösterelim? Daha kaç bin insan çıplak aramaya aradığını söylesin? Daha kaç tane gazeteci, eski-yeni milletvekili çıplak aramaya uğradığını söylesin?” diye sordu.

‘2 BİN SORU ÖNERGESİNE CEVAP VERİLMEDİ’

Gergerlioğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Güneş balçıkla sıvanmaz. Apaçık bir şekilde tüm toplum diyor ki ben gözaltı merkezi cezaevindeyken çıplak aramaya uğradım. Söylemeyen var mı? İki gencin başına gelenleri görmeniz mi gerekiyor. Biz binlerce örnekle soruyoruz; bakanlıklar bunun üzerini örtüyor. Ben Adalet Bakanı’na 2 bine yakın soru önergesi verdim. Binlerce ihlali götürdüm. Bir tek ihlal kararı çıkmıyor. ‘Görevlilerimiz hata etmiştir’ kararı çıkmıyor. İçişleri Bakanlığı’na 90 tane gözaltı merkezleriyle, emniyet müdürlükleriyle ilgili işkence soru önergeleri verdim cevap bile vermiyor. Belli ki veremiyor. Kolektif bir şekilde her şeyin üzerini örtüyorlar.”

İlgili Haber:  HDP'ye Yönelik Operasyonlar Protesto Edildi

‘DEVLET KOLEKTİF OLARAK İŞKENCENİN ÜZERİNİ ÖRTÜYOR’

Meclis’te kurulan İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nun “İnsan Haklarını İhlal Komisyonu”na dönüştüğünü vurgulayan Gergerlioğlu, komisyona da 3 bine yakın dilekçe verdiklerini ancak yanıtsız kaldığını söyledi. “Kolektif bir şekilde bakanlıklar, komisyonlar; hepsi çıplak arama, kötü muamele, işkencenin üzerini örtüyor” diye yineleyen Gergerlioğlu, “Türkiye’nin hali bu. Herkes kötü muameleyi, işkenceyi, çıplak aramayı yaşadığını söylüyor, devlet kurumları hepsinin üzerini örtüyor. Ey devlet kurumları, siz millet için var değil misiniz? Millet için varsınız. Biz burada milletvekilleri olarak TBMM’den devlete, devlet kurumlarına, yürütmeye sesleniyoruz; nedir bu kolektif üzerini örtme çabası?”

Gergerlioğlu, “Biz bunları sonuna kadar konuşacağız ve bu zalim, vicdansız uygulamalara geri adım attıracağız. Eğer bu ülkenin milletvekilleri isek bu üstü örtülmeye çalışılan vahşetin üzerine gideceğiz ve çıplak aramayı bitireceğiz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

HDP Milletvekili Abdullah Koç da derhal SGDF üyelerine yönelik işkenceye son verilmesini ve sorumluların yargılanmasını istedi. (ETHA)