Genel-İş’ten İzmir’de 2 Belediyede Grev Kararı

Konak ve Karabağlar belediyelerinde yürütülen TİS görüşmelerinde anlaşma sağlayamayan Genel-İş İzmir 5 Nolu Şubesi, 23 Aralık'ta belediyelere grev kararını asarak, 16 Ocak 2023'te greve çıkacaklarını duyurdu.

featured
CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 90

İZMİR – Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Genel-İş) İzmir 5 Nolu Şubesi, Konak ve Karabağlar belediyelerinde süren Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlanamamasına ilişkin Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Ege Bölge Temsilciliği binasında basın toplantısı düzenledi. Açıklamada, “İsyan, grev, direniş”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Sadaka değil toplu sözleşme” ve “Direne, direne kazanacağız” sloganları atıldı.

Açıklamaya, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, Genel-İş İzmir şubelerinin temsilcileri ve çok sayıda işçi katıldı. Söz alan Genel İş İzmir 5 Nolu Şube Başkanı Savaş Aras, sendikalarıyla Konak Belediyesi Merbel A.Ş ve Karabağlar Belediyesi Karbel AŞ. Arasında, 7 Eylül 2022 tarihinde başlayan TİS görüşmelerinde henüz anlaşma sağlanamadığını belirtti. İlk 60 günlük sürecin ve “resmi arabulucu” sürecinin tamamlandığını söyleyen Aras, “28 Kasım tarihinde ikinci 60 günlük süreye, yani Grev İlanı ve kararı uygulama sürecine başlamış olduk. Bugün itibariyle ikinci altmış günlük sürenin 23’üncü gününe girdik. TİS başlangıç tarihinden bugüne kadar tam 105 gün geçmiştir” dedi.

Şube yönetimi ve temsilcileri olarak sergiledikleri davranışı belediye başkanlığından da beklediklerini kaydeden Aras, “Her iki belediye yetkililerinden de çağrımıza yanıt verilmesini, verilmediği ve anlaşma sağlanamadığı takdirde, gerek Konak, gerekse Karabağlar çalışanı tüm üyelerimizle birlikte 23 Aralık 2022 tarihinde kitlesel olarak Grev Kararlarımızı belediyelerimize asacağız. Eğer bu süre içinde anlaşma sağlanamazsa 16 Ocak 2023 tarihinde greve çıkacağız” dedi.

2004 yılından bu yana 9 dönemdir TİS yapıldığını dile getiren Aras, “18 yıllık işyerleri olarak taleplerimizin haklı olduğunu biliyor ve karşılanmasını istiyoruz. Yıllardır bu belediyelerde emek ve özveri ile canla başla çalışan tüm üyelerimizin, her geçen gün enflasyon karşısında eriyen maaşlarının daha fazla erimemesi için Belediye Başkanlarını müzakere masasına davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!