Gazeteciler Yargılanıyor: Helikopter Haberine Tahliye

690x390cc-v-02-04-2021-gazeteci-durusma-basladi
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

VAN – Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Adnan Bilen ve Cemil Uğur, Jinnews muhabiri Şehriban Abi, gazeteci Nazan Sala ve tutuksuz yargılanan MA muhabiri Zeynep Durgut hakkında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla açılan davanın duruşması, Van 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ediyor. Bilen ve Sala’nın ardından diğer gazeteciler savunma yaptı.  

ABİ: HABER YAPMAK SUÇ MU? 

Tutuklu gazeteci Şehriban Abi, çalıştığı JinNews’in resmi bir haber ajansı olduğunu belirterek, “Tutukluluğumuzun 5’inci ayında iddianame hazırlandı. İddianame denilse de… 2020 yılının ilk dört ayında teknik takip yapılmış. Ben kadın ve çocuk istismarı haberleri yaptım. Bu haberleri yapmak suç mudur?” diye sordu. Abi, hakkındaki “örgüt üyesi olmak” iddiasına dair bir delilin olmadığını vurguladı.  Abi, Mahkeme Başkanı’nın “Dosyanda not defteri var, ona dair ne diyorsun?” sorusunu, “Ben gazeteciyim, telefonumun kaybolması ya da kırılması durumunda rehberimdeki numaraları buraya geçiriyorum” şeklinde yanıtladı. Abi, “Kim örgüt üyesidir, kim değildir ben bilmiyorum, bilemem” dedi. 

UĞUR: HELİKOPTER HABERİNDEN TUTUKLANDIM 

Tutuklu Gazeteci Cemil Uğur, “Ben gazeteciyim ve burada gazetecilik yargılaması yapılıyor” diyerek savunmasına başladı. “İddianamede sadece toplumsal haberler yapıldığı, doğa olayları, spor ve magazin haberleri yapılmadığı iddia ediliyor” sözleriyle iddianameye değinen Uğur, “Oysa biz Van Başkale depreminden Türkiye’nin hafızasında kazınan kareleri de çektik” diye konuştu. Mezopotamya Ajansı’nın yasal bir ajans olduğunu vurgulayan Uğur, “Bana sorulan telefon görüşmesi, haber kaynağımla yaptığım görüşmedir. İki yurttaşın helikopterden atıldığına dair haberi yaptığım için tutuklandım. Bu suç değildir. Haberimizin kaynakları, hastane raporları ve görgü tanıklarının beyanlarıdır. Bu tarz işkence haberleri yüksek kamu yararı taşır” diye savunma yaptı.  Gazetecilikte sarı basın kartı şartının olmadığını söyleyen Uğur, şöyle devam etti: “Telefonda bulunan görüntüleri görmedim ve sosyal medyada paylaşmadım. Gazetecilik görevimi yerine getirdiğim için yapılan suçlamayı kabul etmiyorum çünkü gazetecilik suç değildir.” 

DURGUT: HUKUKSUZLUKTUR 

Ardından tutuksuz yargılanan gazeteci Zeynep Durgut, Şırnak’ın Cizre ilçesinden SEGBİS ile duruşmaya bağlandı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla TV’ye yaptığı haber paylaşımının suç sayıldığını aktaran Durgut, “Canlı bağlandığım TV programı beni alakadar etmiyor. Ben gazeteciyim. Her gün yüzlerce kadının öldürüldüğü bu ülkede 8 Mart’ı aktarmanın nesi suç olabilir? Bunun hukuksuz olduğunu düşünüyorum. Yaptığım haberler kadın ve çocuk haberleridir, doğa haberleridir. Beraatimi talep ediyorum” ifadelerini kullandı.  Duruşma avukat savunmalarıyla devam ediyor.

TAHLİYE

Yasaklarla başlayan duruşmaya meslek örgütleri temsilcileri ve aileler alınmazken, salona girebilen gazetecilerin ise telefonları kapatıldı. Mahkeme Başkanı, salonun kapısına kilit vurdu. Savunma yapan gazeteci Adnan Bilen, gazeteciliğin yargılandığını ve pandemi sürecinde maruz kaldıkları hukuksuzlukların derhal giderilmesini istedi. Nazan Sala da 15 yıldır gazeteci olmasına rağmen gazeteci olup olmamasının sarı basın kartına göre değerlendirilmesine tepki gösterdi ve “Sarı basın kartı dikkate alınacak bir kart değildir” dedi. Gazeteciler, ilk duruşmada tahliye edildi. (MA, ETHA)

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!