Emniyet Genelgesinin İptali için 36 Barodan Danıştay’a Başvuru

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün, polislerin ses ve görüntülerini kaydeden kişilerin engellenmesine ilişkin yayımladığı genelgeye karşı Danıştay’da dava açan baroların sayısı 36'ya yükseldi.

featured

ANKARA – Kendi anayasasına dahi aykırı kararlar almayı ve genelgeler yürürlüğe sokmayı alışkanlık haline getirmiş olan sermaye devleti, son olarak Emniyet Genel Müdürlüğü(EGM) eliyle yayınlanan bildiriyle polislerin görüntü ve ses kayıtlarının alınmasına dair bir genelge yayınlamıştı. Tüm sokaklara, çalışma ve toplumsal yaşam alanlarına mobesalar kurup kameralar yerleştiren devlet, toplumsal olaylarda şiddet, işkence ve hukuka aykırı davranan polislerin kaydedilmesini ‘özel hayata müdehale’ bahanesiyle yasaklamıştı.

Geçtiğimiz günlerde sözkonusu genelgenin iptali için Ankara ve Diyarbakır baroları Danıştay’a dava başvurusunda bulunmuştu.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün, polislerin görüntülerini ya da seslerini kaydeden kişilerin engellenmesi ve haklarında adli işlem yapılması yönündeki genelgesine ilişkin Danıştay’da dava açan baroların sayısı bugün itibariyle 36’ya yükseldi. Barolar genelgenin yetki, şekil, sebep, konu ve maksat yönünden hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle yürütmenin durdurulması ve iptali istemiyle dava açtı.

Genelgenin yayımlanmasının ardından Danıştay’a dava açan Ankara ve Kars barolarının yanı sıra, başvuru yapan diğer barolar şöyle: Adana, Ağrı, Aksaray, Amasya, Antalya, Aydın, Balıkesir, Batman, Bilecik, Bingöl, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Eskişehir, Antep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Manisa, Mersin, Muğla, Muş, Ordu, Samsun, Urfa, Şırnak, Tekirdağ, Trabzon, Dersim ve Van baroları.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!