Ekomistlerden ‘Dövize Endeksli Mevduat’ Değerlendirmesi: Örtülü Faiz Artışı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünkü Bakanlar Kurulu Toplantısı'nın ardından ‘dövize endeksli mevduat’ uygulamasına geçeceklerini açıkladı. Bunun üzerine döviz kurları ve altın fiyatlarında sert düşüşler yaşandı. Dolar 11,20’ye, euro ise 12,54'e kadar geriledi. Ancak daha sonra döviz kurları yeniden yükselmeye başladı.

featured

İSTANBUL – AKP Şefi/Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünkü Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın ardından ‘dövize endeksli mevduat’ uygulamasına geçeceklerini açıkladı. Bunun üzerine döviz kurları ve altın fiyatlarında sert düşüşler yaşandı. Prof. Dr. Yalçın Karatepe, “Demek ki dün akşam açıklanan karar çok önceden verilmiş ve bazıları da bunu biliyordu. Acaba kimler” derken eski Merkez Bankası Başekonomisti Hakan Kara, “Döviz korumalı mevduat, örtülü faiz artışı anlamına mı geliyor? Bu ürün ile pratikte mevduat sahibine opsiyonun maliyeti bedava verilmiş oluyor. Opsiyon maliyeti kadar örtülü faiz artışı yapılmış gibi düşünebilirsiniz” yorumunu yaptı.

Döviz kurlarındaki dalgalı seyir sürüyor. Dün akşam saatlerinde dolar 18,40’ı, euro ise 20 TL’yi aştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı yeni tedbirlerin ardından sabah saatlerinde dolar 11,20’ye, euro ise 12,54’e kadar geriledi. Ancak daha sonra döviz kurları yeniden yükselmeye başladı.

Ekonomistler, Erdoğan’ın açıkladığı yeni tedbirleri ve döviz kurlarında yaşanan dalgalanmayı sosyal medya hesaplarında değerlendirdi.

“MERKEZ BANKASI’NIN TOPLAM 5 MÜDAHALESİNDE YAPAMADIĞINI, DÖVİZ ARTIŞINA KARŞI KORUMALI FAİZ ÜRÜNÜ YAPTI”

Ekonomist Murat Sağlam, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın dövize müdahalelerini anımsatarak, “Merkez Bankası’nın toplam 5 müdahalesinde yapamadığını, döviz artışına karşı korumalı faiz ürünü yaptı. Daha önce defalarca ifade ettiğimiz gibi Türk lirasını döviz kaybına/enflasyona karşı ancak direkt veya dolaylı bir faiz adımı ile koruyabilirsiniz” yorumunu yaptı.

“ACABA KİMLER”

İktisatçı Prof. Dr. Yalçın Karatepe ise döviz kurlarında yaşanan sert düşüş değerlendirirken “Demek ki dün akşam açıklanan karar çok önceden verilmiş ve bazıları da bunu biliyordu. Acaba kimler” diye sordu.

“OPSİYON MALİYETİ KADAR ÖRTÜLÜ FAİZ ARTIŞI”

Eski TCMB Başekonomisti Hakan Kara, döviz kurundaki gelişmeler üzerine, “Döviz korumalı mevduat, örtülü faiz artışı anlamına mı geliyor? Bu ürün ile pratikte mevduat sahibine opsiyonun maliyeti bedava verilmiş oluyor. Opsiyon maliyeti kadar örtülü faiz artışı yapılmış gibi düşünebilirsiniz” yorumunu yaptı.

“DÖVİZ ENDEKSLİ MEVDUATTAN DAHA İYİ”

Ekonomist Refet Gürkaynak ise “Burada işe yarayabilecek iki politika var. Biri, MB’nin faizini ciddi şekilde artırması. Diğeri, ‘politika faizini artırmıyorum ama fonlamayı azaltıyorum, likiditeyi tayınlıyorum’ demesi. O da bankaları TL likiditesi için birbirleriyle yarıştırıp fiilen kuvvetle faizi artırır. İkisi de Hazine’ye olmadık yük bindirmeyecekleri için dövize endeksli mevduattan daha iyi. İkisinin de kalıcı olacağına güvenilmeyeceği için yeterince iyi işe yaramazlar ama bundan daha faydalı olurlar.”(ANKA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!