Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi, “adil yargılama” talebiyle girdiği ölüm orucunun 238’inci gününde yaşamını yitiren Avukat Ebru Timtik’in ölümünde sorumluluğu belirtilen kamu yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da bulunduğu kamu yetkilileri hakkında yapılan suç duyurusu İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapıldı. Çağlayan’da bulunan İstanbul adliyesi önünde bir araya gelen ÇHD üyesi avukatlara Özgürlük için Hukukçular Derneği  (ÖHD) avukatları da destek verdi. Avukatlar, “Av. Ebru Timtik’in katilleri yargılansın” pankartı açtı.

Avukatlar adına açıklama yapan ÇHD üyesi Seda Şaraldı, hastanede zorla tutulmasının ve hastane koşullarının Timtik’in sağlık durumunun hızla bozulmasına yol açtığını söyleyerek,  “Bu sürecin tanığı olan bizlerin gözlemleri ve Türk Tabipler Birliği’nin (TTB) raporlarıyla sabittir ki, hastanede zorla tutuldukları her gün Ebru ve Aytaç için işkence altında geçmiştir. Bu durum meslektaşımız Ebru Timtik’in sağlığının daha hızla bozulmasına yol açmış ve ölümüne sebep olmuştur” dedi.

İlgili Haber:  TAYAD' tan 2 Bin Kişilik Açlık Grevi

SOYLU HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Şaraldı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün meslektaşlarımızın işkence altında tutuldukları Bakırköy Sadi Konuk Hastanesi ve Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi’nin başhekimlikleri ile İstanbul İl Sağlık Müdürü hakkında, ‘İşkence Neticesinde İnsan Öldürme’ ve ‘işkence’ suçlarından suç duyurusunda bulunuyoruz. Bugün aynı zamanda, 12 Eylül 2017 tarihinden bu yana, haklarındaki soruşturmaya ve sonrasında yargılamaya çeşitli şekillerde müdahalede bulunan ve yargı makamlarının bağımsız ve hukuka uygun kararlar vermesini engelleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında da suç duyurusunda bulunuyoruz. Meslektaşımız Ebru Timtik’in ölümünün ardından, hakkında sarf ettiği sözler ile hatırasını zedelemesine sessiz kalmayacağız.”

İlgili Haber:  Aralarında Ebru Timtik'in de Olduğu Bazı ÇHD’li Avukatların Cezası Bozuldu

“Meslektaşımız Aytaç Ünsal’ın hayatını riske atacak şekilde tedavi gördüğü evine operasyon düzenlemesine sessiz kalmayacağız” diyen Şaraldı, “Biz; insan güzeli dostumuz, meslektaşımız, mücadele arkadaşımız Avukat Ebru Timtik’in katillerinin yargılanmasını istiyoruz” diye konuştu.

Açıklamanın ardından avukatlar, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.