DİSKİ’de Sendika Düşmanlığı: 5 İşçi Sendikasından İstifa Ettirildi

Yetki sürecinde DİSKİ'de yetkili sendika konumuna geçen TÜM BEL-SEN'in 5 üyesi, baskı, mobbing ve sürgün tehdidinden dolayı istifa edip BEM-BİR-SEN'e geçti.

featured

DİYARBAKIR/AMED – İşyerlerindeki yetkili sendikaların belirlendiği 15 Nisan-15 Mayıs tarihleri arası hükümete yanlısı sendikalar, çalışanlara baskıyı arttırıyor. Birçok skandalla gündeme gelen kayyım yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğünde yetkili sendika konumuna yükselen Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (TÜM BEL-SEN) üyesi 5 kişinin baskı, mobbing ve sürgün tehdidiyle sendikalarından istifa ettirildiği belirtildi. İstifa ettirilen 5 kişi, hükümet ilintili ve çalışanları kamu görevinden ihraç etmekle tehdit ederek üye sayısını artıran Memur Sen’e bağlı Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası’na (BEM-BİR-SEN) geçti.

BASKILAR ARTTI

Yetki sürecinin son gününde TÜM BEL-SEN’in DİSKİ’deki üye sayısı 90, BEM-BİR-SEN’in üye sayısının 89 olarak belirlenmesinin ardından BEM-BİR-SEN Diyarbakır İl Başkanı Zeki Yağmur’un DİSKİ’ye giderek, DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi ve Genel Müdür yardımcılarıyla görüşmesinin ardından, istifalar başladı. İstifa ederek BEM-BİR-SEN’e geçen 5 kişi, TÜM BEL-SEN yönetimini arayarak istifa etmemeleri durumunda ilçelere sürgün edilme, birim değiştirmeyle tehdit edildiklerini o yüzden istifa etmek zorunda kaldıklarını anlattı. İstifa etmek zorunda kalan 5 kişi TÜM BEL-SEN Diyarbakır Şube Eşbaşkanlığı yönetimine tehditlerin daire başkanlığı aracılığıyla yapıldığını aktardı.

DAİRE BAŞKANLARINDAN TEHDİT

Tehdit ve istifaları doğrulayan TÜM BEL-SEN Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Mehmet Candar, 20 üyelerinin sürgünle tehdit edildiğini, kendilerine aktardıklarını bunlardan 5 kişinin de istifa ettiğini söyledi. Yetki sürecinin son gününde ve üye sayısının fazlalığı nedeniyle yetkinin TÜM BEL-SEN’e geçmesinin netleşmesiyle istifalarla bu sürecin BEM BİR-SEN lehine değiştirildiğini dile getiren Candar, bu süreçte tehdidi gerçekleştirdiği belirtilen daire başkanlarıyla görüştüklerini belirterek, onların bu süreci doğruladığını söyledi. Candar, tehditleri yapan daire başkanlarıyla yaptıkları görüşmede, onların kendilerine “Biz postacı görevi görüyoruz. Bizden bunları yapmamızı istediler. Onlar bize sendikalarından istifa etmeleri için bunları söyleyin dediler, ben de onların bana söylediklerini üyelere söyledim. Söylediklerimiz, onların sözlerini aktarmak, postacı görevi yapmaktır” diye aktarımda bulunduklarını kaydetti.

‘MÜCADELEDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ’

BEM-BİR-SEN’in hiçbir çalışma yapmadan, kamu gücünü kullanarak, üyelerini tehdit edip üye kazandığını ifade eden Candar, “Sendikalar iş yerlerine gider, sendika çalışması yürütür. Üye kazanmak için çalışmalarını ya da neler yapmak istediğini aktarır, o şekilde üye kazanmaya çalışır. Üye olacakların tercihine bırakılır, tehdit edilmez, baskı kurarak üye yapılmaz. Emekçilere dokunmadan, yöneticiler aracılığıyla çalışanlar tehdit edilip sendikaya zorla üye yaptırılmaz. İnsanların nasıl ki iradeleri gasp edilmeden sakınca görülmüyorsa burada da öyle yapılıyor. Çalışanların iradeleri gasp ediliyor, baskıyla istifaya zorlanıyor. Tüm emekçi arkadaşlarımız bunu bilsin, mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!