DİSK Yönetiminin Soylu ile Görüşmesine Sendikacılardan Tepki

DİSK yöneticilerinin 1 Mayıs'ı yasaklayanlarla aynı karede poz vermesine tepki gösteren Dev Turizm-İş Marmara Bölge Şube Başkanı Özdemir, "1 Mayıs yasaklanırken Soylu'ya anlatılacak bir işçi sorunu yoktur" dedi. Limter-İş Sendikası Genel Başkanı Saygılı ise "Soylu ile protokol imzalayıp poz vermek talihsizlik değil, bir tercihtir" diye belirtti.

176183935_4277947282238858_644474799743246757_n
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), 1 Mayıs öncesi, işçi direnişlerine ve eylemlerine saldıran, 1 Mayıs’ı yasaklayanlarla aynı masada oturdu.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve DİSK yöneticilerinin, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Afet Eğitim İşbirliği Protokolü imzalama töreninde yan yana gelmesine DİSK’e bağlı Dev Turizm-İş Marmara Bölge Şube Başkanı Turgay Özdemir ve Limter-İş Sendikası Genel Başkanı Kanber Saygılı tepki gösterdi.

ETHA’ya konuşan Dev Turizm-İş Marmara Bölge Şube Başkanı Turgay Özdemir, “Asıl burada bizi etkileyen imzalanan protokol değil Süleyman Soylu ile verilen resimdir” dedi.

ÖZDEMİR: SOYLU’YA ANLATACAK BİR İŞÇİ SORUNUMUZ YOKTUR

DİSK resmi twitter hesabından Soylu ile işçilerin sorunlarının konuşulduğunu duyurdu. Özdemir, “1 Mayıs yasaklanırken, 1 Mayıs çalışması yürüten sendikalar, siyasi partiler, kitle örgütleri, işçiler direniş alanlarında, yaptıkları eylemlerde gözaltına alınırken, 1 Mayıs afişlerine bile tahammül edilmeyerek yüksek para cezaları kesilirken Soylu’ya anlatılacak bir işçi sorunu yoktur bizim açılımızdan” diye belirtti, “Zaten işin muhatabı da Soylu değil, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’dır” ifadelerini kullandı.

‘1 MAYIS’I YASAKLAYANLARLA AYNI KAREDE POZ VERMEK DOĞRU DEĞİL’

Tarikat liderlerinin cenazesinde sıkış tıkış saf tutan Soylu’nun pandemiyi gerekçe göstererek işçilerin eylemlerini, direnişlerini, 1 Mayıs’ı yasakladığını vurgulayan Özdemir, “1 Mayıs sürecinde devletle tabi ki görüşmeler olur, buna itirazımız yok. Ama ‘1 Mayıs’ı balkonlardan kutlayacağız’ dedikten sonra müzakere yapılacak bir durumda yoktur. İşçiler, sendikalar, devrimci örgütler 1 Mayıs’ın asıl örgütleyici ve sahipleri gözaltına alınıp darp edildiği gün bu işin baş sorumlusuyla aynı fotoğraf karesinde poz vermek doğru değil” diye konuştu.

Dev Turizm-İş Marmara Bölge Şube Başkanı Özdemir “Bizler DİSK’in asıl unsurları, DİSK’i var eden geleneğin devamcıları olarak Soylu’ya anlatacak ne bir derdimiz, ne de bir sorunumuz vardır. DİSK mücadeledir, DİSK işçi sınıfının umududur, umut olmaya devam edecektir, DİSK’i var etmeye devam edeceğiz” dedi.

SAYGILI: DİSK DÜMENİ DEVLETE TARAF KIRDI

Limter-İş Sendikası Genel Başkanı Kanber Saygılı ise “Öncelikle işçi, emekçi, doğa düşmanları ve afetlerin sorumluları ile afetlere ilişkin protokol imzalamak anlaşılır. Bunlar depremin ardından insanlara IBAN vererek para topladılar. Depremi bile kendi çıkarlarına kullandılar” diye kaydetti.

1 Mayıs öncesi yasakların altında imzası bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile DİSK yönetiminin aynı fotoğraf karesine girmesi, DİSK’in dümeni devlete kırması anlamına geldiğine dikkat çeken Saygılı, “Tam da devletin 1 Mayıs’ı yasakladı, işçi direnişlerine ve sokakta yapılan her eyleme polisin saldırdığı, sokağın devletin baskı, şiddet terörüne boğulduğu bir dönemde 1 Mayıs yasaklarının altında imzası bulunan Soylu ile protokol imzalayıp poz vermek talihsizlik değil, bir tercihtir” diye konuştu.

‘FAŞİZME İHTAR EYLEMLERİ DÜZENLEYEN DİSK’İN TARİHİNE SIRTINI DÖNMEKTİR’

Devrimcilerle arasına mesafe koyan, 1 Mayıs Platformu ile biraraya gelmeyi kendisine zul gören, 2021 1 Mayıs’ında işçi ve emekçilere fabrikalara ve evlere kapanma çağrısı yapan DİSK yöneticilerinin siyasi iktidarla aralarındaki mesafeyi kapatma çabası içerisinde olduğunu söyleyen Saygılı, “Bu çıkmaz bir yoldur. Kavel, Sungurlar, Kozlu maden, Paşabahçe gibi pek çok grevi örgütleyen, DGM’lerin kapatılması ve faşizme ihtar eylemlerini düzenleyen DİSK’in tarihine sırtını dönmektir” diye vurguladı. (ETHA)

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!