DİSK: Sefalet Ücreti Değil, İnsan Onuruna Yaraşır Asgari Ücret

disk-istanbul-asgari-ucret-01
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), doğrudan 10 milyona yakın çalışanı ilgilendiren 2021’de geçerli olacak asgari ücrete ilişkin İstanbul, Eskişehir, Tekirdağ, Antalya, Diyarbakır, İzmir, Antep, Kayseri, Kocaeli’de İŞKUR ve bölge çalışma müdürlükleri önünde basın açıklamaları yaptı.

İstanbul’daki açıklama Tophane’deki Bölge Çalışma Müdürlüğü önünde gerçekleştirildi.

“Sefalet ücreti değil. İnsan onuruna yaraşır asgari ücret” yazılı pankartın açıldığı eyleme çok sayda işçi katıldı. “Sefalete teslim olmayacağız”, “Vergide adalet istiyoruz”, “Patronlara değil işçiye bütçe”, “Asgari ücret 3800 net” sloganlarının atıldığı eylemde konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, işçi ve emekçilerin bir yandan ekonomik krizin bir yandan da Covid-19 salgınının ağır bedelini ödediğini söyledi. İktidara çağrı yapan Çekezoğlu, “Bugün göreviniz geliri ve alımgücü düşen milyonları korumaktır. Sosyal devleti hatırlamaktır. Sosyal politikalar ile emekçi sınıfları korumaktır. Bugün yapacağınız en önemli iş, salgının ve ekonomik krizin yarattığı yoksullaşmaya karşı asgari ücreti insan onuruna yaraşır bir düzeye çekmektir. İnsan onuruna yaraşır bir asgari ücret salgının yarattığı kayıplara ve ekonomik krize karşı çalışanları korumanın en önemli aracıdır” dedi.

‘İNSAN ONURUNA YARAŞIR BİR ASGARİ ÜCRET ŞART’

İğneden ipliğe her şeye zam yapıldığını ve işçilerin yoksullaştığını ifade eden Çerkezoğlu, 2020 asgari ücretinin yılın ikinci ayında açlık sınırının altına düştüğünü vurguladı. Pandemi sürecinde milyonlar daha da yoksullaşırken bir avuç sermaye sahibi ise karlarını kar kattığının altını çizen Çerkezoğlu, “Yani çarklar dönerken, işçiler sağlıklarını ve yaşamlarını kaybederken patronlar zenginleşmiştir. Bu adaletsizliği gidermek için insan onuruna yaraşır bir asgari ücret belirlemek şarttır” diye belirtti.

1978 yılında kişi başına milli gelirin yüzde 3,4 üzerinde olan asgari ücretin, aradan geçen 42 yılda kişi başına milli gelirin yüzde 40 altına düştüğünü söyleyen Çerkezoğlu, “Bu adaletsizliğe son vermek şarttır; özellikle de pandemi koşullarında bu adaletsizliği gidermek milyonlarca işçi ve ailesi için yaşamsal bir önemdedir” dedi.

Asgari ücret tespitinde işçinin sadece kendisi değil ailesinin de hesaba katılması gerektiğini ifade eden Çerkezoğlu, “Ülkemizde asgari ücret antidemokratik bir biçimde belirlenmektedir. Çoğunluğu hükümet ve işveren temsilcilerinin oluşturduğu Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda karar oyçokluğu ile alınıyor ve kesin nitelik taşıyor. Asgari ücret tespit süreci Türkiye’nin en büyük ücret pazarlığı olmasına karşın bu pazarlıkta işçilerin ve sendikaların elinde grev hakkı yoktur” diye kaydetti.

BRÜT ASGARİ ÜCRET NET OLARAK ÖDENSİN

Çerkezoğlu, 2021 asgari ücretine dair taleplerini şöyle sıraladı:
■ Salgın döneminde asgari ücret farklı hesaplanmalıdır. Brüt asgari ücret net olarak ödenmelidir!
■ 2021 asgari ücreti Covid-19 salgınının hanelere getirdiği yeni yükler dikkate alınarak hesaplanmalıdır.
■ Bütçeden asgari ücrete nakit desteği sağlanmalıdır.
■ Asgari ücret tümüyle vergi dışı bırakılmalı, tüm ücretlilerin asgari ücret kadar gelirinden vergi alınmamalıdır.
■ Salgın döneminde asgari ücret SGK işçi primleri bütçeden karşılanmalıdır.
■ Asgari ücret hesabında sadece işçinin kendisi değil, ailesi de esas alınmalıdır.
■ Asgari ücret tespitinde geçim koşulları ve milli gelir artışı dikkate alınmalıdır.
■ Asgari ücret bütün işçi ve memurlar için ortak saptanmalıdır.
■ 2021 asgari ücreti net 3.800 TL olarak saptanmalıdır.

MEMİŞ SARI: İŞÇİLER YOKSULLAŞIYOR

İzmir’de DİSK üyeleri Konak’ta bulunan İzmir Bölge Çalışma Müdürlüğü önünde eylem yaptı. Eylemde konuşan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, “Asgari ücretle çalışanlar pandemi koşullarında yan yana, dip dibe çalışırken; asgari ücreti belirleyecekler asgari ücret görüşmelerini zoom üzerinden yapıyor” dedi.

2003 yılında asgari ücrettin yıllık tutarı ile 25 altın alınabileceğini aktaran Sarı, 2020 yılında asgari ücretle 10 Cumhuriyet altın alınabileceğini dile getirdi. Kurlardaki artış ile beraber her şeye zam geldiğini ifade eden Başkan Sarı, “İşçiler yoksullaşmaktadır. Türkiye uluslararası sermaye için ucuz emek cenneti haline getirilirken, Türkiye işçi sınıfı ağır bedeller ödemektedir” diye kaydetti.

ASLAN: SOKAKLARDA MÜCADELEYİ BÜYÜKMEYE KARARLIYIZ

Asgari ücrete ilişkin Tekirdağ’da yapılan eyleme DİSK Yönetim Kurulu üyesi ve Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan katıldı. İŞKUR önünde yapılan eylemde “Asgari ücret vergiden muaf olsun. SGK prim desteği sağlansın” pankartı açıldı. Burada konuşan Aslan, “Asgari ücret tespit süreci Türkiye’nin en büyük ücret pazarlığı olmasına karşın bu pazarlıkta işçilerin ve sendikaların elinde grev hakkı yoktur. Tüm bu antidemokratik sürece rağmen bizler, DİSK olarak, sendikalı sendikasız tüm işçilerle işyerlerinde, sokaklarda, meydanlarda mücadelemizi büyütmeye kararlıyız” diye belirtti.

Etha, Devrimci Düşün

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!