DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu: Cumhurbaşkanının Asgari Ücreti Saptama Yetkisi Yok

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın asgari ücreti belirleme yetkisinin olmadığını hatırlatan DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu, belirlenen ücretle milyonların yoksulluğa mahkum edildiğini kaydetti.

featured

İSTANBUL – DİSK, açıklanan asgari ücrete tepki gösterdi. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, ücretin tespit sürecinde yaşananların Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun fiilen lağvedildiğini gösterdiğini kaydetti. Cumhurbaşkanı’nın ilgili mevzuata ve Anayasa’ya göre asgari ücreti saptama yetkisinin olmadığını kaydeden Çerkezolu, “Asgari ücret, Tespit Komisyonu tarafından değil Cumhurbaşkanı ve işveren sendikası tarafından belirlenerek, son dönemde sıkça gördüğümüz hukuksuzluklara bir yenisi daha eklenmiştir. Çalışma hayatında hiç bir konuda Üçlü Danışma Kurulu ve Ekonomik Sosyal Konsey gibi sosyal diyalog mekanizmaları işletilmediği gibi milyonları ilgilendiren asgari ücret de benzer şekilde işverenler ve iktidar tarafından belirlenmiştir” dedi.

Ücret belirlenirken yoksulluk sınırının dikkate alınmadığını, milyonların yoksulluğa mahkum edildiğinin atını çizen Çerkezoğlu, “Asgari ücret 2023 için yüzde 54,5 oranında artırılmıştır. Ancak diğer emek gelirlerine (emekli aylıkları, memur maaşları ve diğer işçi ücretlerine) 6 aylık enflasyon oranında zam yapılması gündemdedir. 6 aylık enflasyon yüzde 18-19 civarında gerçekleşecektir. Bu dengesizlik kabul edilemez. Tüm emek gelirleri asgari ücret oranında artmalıdır. En düşük emekli aylığı asgari ücret düzeyine yükseltilmelidir” ifadelerini kullandı.

Çerkezoğlu, şöyle devam etti: “Yüksek enflasyon dönemlerinde asgari ücret yılda 4 defa belirlenmedir. Türkiye’nin bir asgari ücretliler toplumu olmaktan kurtarılması için sendikalaşma, grev ve toplu sözleşme hakkının önündeki engeller kaldırılmalıdır. DİSK olarak Asgari Ücret Tespit Komisyonunda olmamamıza rağmen, işyerlerinde, meydanlarda, sokaklarda, vergi dairelerinin önünde verdiğimiz mücadeleyi yarından itibaren çok daha güçlü bir biçimde örgütlemeye ve sürdürmeye kararlıyız. İnsanca ücret, vergide adalet!”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!