DİSK: Filistin Halkıyla Dayanışmayı Büyüteceğiz

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “İsrail’in işgalinin son bulması için Filistin halkıyla ve Filistin sendikalarıyla dayanışmayı büyüteceğiz” dedi.

featured

ANKARA – Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “İsrail’in işgalinin son bulması için Filistin halkıyla ve Filistin sendikalarıyla dayanışmayı büyüteceğiz” dedi.

DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu yaptığı yazılı açıklamada, “Elbette sivillere yönelik saldırıları şiddetle kınıyoruz. Sivil yerleşimlerin, hastanelerin ve altyapı tesislerinin bombalanmasını lanetliyoruz. Savaşın bugün başlamadığını, bölgenin 100 yıldır sömürgeciliğe, işgale, ayrımcılığa, katliamlara ve sürgünlere sahne olduğunu biliyoruz. Dün olduğu gibi bugün de Filistin halkının yanındayız. Filistinlilerin kendi kaderini tayin ve topraklarına geri dönüş hakkını savunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Konunun uluslararası sendikal hareketin de gündeminde olduğuna vurgu yapan Çerkezoğlu, “Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) yüzlerce sivilin öldürüldüğü şiddet olaylarını kınamaktadır. ITUC, tüm tarafları ve uluslararası toplumu barış için harekete geçmeye, uluslararası hukuka ve Birleşmiş Milletler kararlarına saygı göstermeye çağırmaktadır. Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki sendikaları temsil eden Arap Sendikalar Konfederasyonuna (ATUC) göre, İsrail yeni saldırıları haklı göstermek için küresel bir medya kampanyası yapmaktadır” dedi.

Filistin sendikalarından gelen bilgilere göre sadece Gazze’de değil Filistin genelinde saldırıların ve katliamların arttığına dikkat çeken Çerkezoğlu şöyle devam etti: “Uluslararası sendikal hareket, çatışmaların Filistin’i aşarak bütün bölgeye yayılmasından endişelidir. Azerbaycan, Ermenistan, Irak, Suriye ve İran’da farklı silahlı çatışmalar ve savaşlar sivilleri de etkileyecek şekilde şiddetlenmektedir. Savaşlar her şeyden önce işçileri, emeğiyle geçinenleri, ekonomiyi ve sosyal hakları olumsuz etkilemektedir. O nedenle barış içinde bir arada yaşamayı savunmaya ve savaşlara karşı çıkmaya devam edeceğiz. İsrail’in işgalinin son bulması için Filistin halkıyla ve Filistin sendikalarıyla dayanışmayı büyüteceğiz.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!