Deprem Bölgesine Yardıma Giden İşçiler İşten Atıldı

Depremin ikinci günü İstanbul'dan Maraş’a destek için giden Ümit Şimşek, deprem bölgesinde 10 gün kalıp döndükten sonra evine gönderilen tebligatla tazminatsız bir şekilde işten çıkarıldı.

featured

İSTANBUL – 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerde on binlerce insan yaşamını yitirirken, yüz binlerce insan yaralandı, evsiz kaldı, göç etti. Deprem sonrası binlerce kişi, siyasi parti ve kitle örgütleri depremzedelerle dayanışma için deprem bölgelerine gitti. Bazı şirketler ise deprem bölgesine giden işçileri işten çıkardı.

İstanbul’un Esenyurt ilçesinde bulunan Piya Gıda şirketinde çalışan Ümit Şimşek de işten çıkarılan işçilerden biri. Arama ve kurtarma çalışmaları için iş yerinin bilgisi dahilinde depremin ikinci günü Maraş’a giden Şimşek, deprem bölgesinde 10 gün kalıp döndükten sonra evine gönderilen tebligatla tazminatsız bir şekilde işten çıkarıldığını öğrendiğini söyledi.

“ONLARIN İNSANLIĞI İŞTEN ÇIKARMAK”

Yaşadığı mağduriyeti anlatan Şimşek, depremin yaşandığı günün hemen ertesi günü şirketten izin alarak yola koyulduğunu söyledi. Şimşek, “10 gün sonra evime tebligat geldiğini kardeşimden öğrendim. Kardeşim beni işten çıkardıklarını söyledi. Sonra iş yerini aradım, bana hiçbir şekilde dönüş yapmadılar. Dört yıldır bu şirkette çalışıyorum. Beni tazminatsız bir şekilde işten çıkardılar. Yine olsa aynı şeyi yapardım. Bu patronların sadece kâr hırsı var. Oradaki yurttaşları düşünme dertleri yok. Olsaydı kendileri de oraya gelip halka yardım ederlerdi. Ben o kadar hızlı çıktım ki yardım için, iş elbiseleri vardı üzerimde. Ben orada insanlık görevimi yaptım, onların da insanlığı beni işten çıkarmak oldu” şeklinde konuştu.

“GERİYE DOĞRU RAPOR İSTEDİLER”

Çalıştığı iş yerinin kendisinden yazılı savunma istediğini belirten Şimşek, savunmasını götürdüğünü, bu sefer de hastaneden 10 gün boyunca geriye dönük rapor istediklerini aktardı. Şimşek, “Bana neye göre rapor verecekler. Ben daha önce sendikal faaliyetler yürütüyordum şirkette. Bu şirket üç arkadaşımızı hukuksuz bir şekilde işten çıkardı. Ben de onların şahitliğini yaptım. Esas nedenin bu olduğunu düşünüyorum” dedi.

Şimşek’in işten çıkarılmasına ilişkin MA’nın telefonla ulaştığı Piya Gıda şirketi yetkilisi ise Şimşek’in yardım için deprem bölgesine gitmesi için izin verdiklerini, fakat Şimşek’in izin formunu doldurmadan gitmesinden dolayı yasal prosedürü işletmek zorunda kaldıklarını belirterek, Şimşek’i tazminatsız işten çıkardıklarını söyledi.

ÇALIŞMALARA KATILDI, İŞTEN ATILDI, ÜCRETİ KESİLDİ

Depremin ilk günlerinde arama kurtarma çalışmalarına katılan Fettullah Kaya da işten çıkarılan bir başka işçi. Kaya, çalıştığı Mezopotamya Maden Bazalt isimli firma tarafından işten çıkarıldı. Hiçbir gerekçe sunulmadan işten çıkarılan Kaya’nın maaşından da deprem bölgesinde olduğu 11 günün kesintisi yapıldı.

2023 yılının Ocak ayında Mezopotamya Maden Bazalt isimli firmada muhasebe çalışanı olarak işe başlayan Kaya, 6 Şubat’ta AFAD’ın arama kurtarma çalışmalarına katıldığını söyledi. İşyerinden izin alarak çalışmalara katıldığını söyleyen Kaya, “Önce Riha’da, daha sonra da depremin yaşandığı diğer bölgelerde arama kurtarma çalışmalarına katıldım. Çalışmaların uzun süreceğinden kaynaklı işyerimden izin aldım. 18 Şubat’ta şirket tarafından çağırılmam üzerine geri döndüm. Gelişlerde sıkıntı olduğu için dönüşüm 2 gün sürdü. İşe döndüğüm günlerde bende hastaydım, bunun üzerine işyeri tarafından hastaneye gönderildim. 24 Şubat’ta hastanedeyken işyeri tarafından bana ‘İşyerine bir daha gelme çıkışın verildi’ şeklinde mesaj geldi. Sonrasında şirketten hangi yetkiliyi aradıysam ulaşamadım. Sebebini sorduğumda hiçbir şekilde cevap alamadım” dedi.

11 GÜNÜ ÜCRETİNDEN KESTİLER

18 Şubat’ta şirket tarafından çağırılmasına rağmen e-Devlet’ten 13 Ocak’ta iş çıkışının verildiğini kaydeden Kaya, şirketin kendisine “İstediğin zaman gelebilirsin” demesine rağmen işten çıkarıldığını dile getirerek, “Arama kurtarma çalışmalarına katıldığımdan haberleri vardı. Şu anda neden işten çıkarıldığımı bilmiyorum. Herhangi bir tazminatta vermediler. Hatta arama kurtarma çalışmalarına katıldığım 18 günün sadece 7 gününe izin vermişler, 11 günü de maaşımdan kesmişler. Sanki ücretsiz izne gitmişim gibi bütün izinlerimi kestiler. OHAL’de deprem bölgelerinde hiçbir şekilde çalışan işçiler işten çıkarılamaz açıklamasına rağmen işten çıkarıldım” diye belirtti.

DAVA AÇTI

İşsiz kalmasından dolayı geçim sıkıntısı yaşadığını ifade eden Kaya, şöyle devam etti: “Neticede bende bir depremzedeyim ve işsiz kaldığım için zor durumdayım. Geçim sıkıntısı yaşıyorum. Yaşadığım şeylerden sonra bir de geçim sıkıntısı yaşamak istemiyorum. Bu zor günlere rağmen işveren keyfi bir şekilde işten çıkarabiliyor. Deprem bölgesinde yaşıyoruz. İnsanlar barınma sorunuyla mücadele ediyor. Bir yandan onlara yardım etmeye çalışırken, diğer yandan kendi ihtiyacımızı karşılamaya çalışırken, işten çıkarılıp mağdur edildim. Karşı tarafa dava açtım. Deprem bölgesindeyim, hem depremden dolayı doğan ihtiyaçlarımız oluyor hem maaşım eksik yatırıldı hem keyfi bir şekilde işten çıkarıldım. Soruşturmadaki talebim tazminatımı almak. Keyfi olarak işten çıkarılan bütün işçilere de çağrım, haklarını arasınlar. Patronların keyfi uygulamalarına karşı birleşelim.” (MA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!