Sermaye devletinin demokrasi oyununda sınıfta kaldığının en tuhaf örneklerinden biri, eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifa yoluyla bakanlıktan uzaklaştırılması olmuştu.

Sermaye devletinin demokrasi oyunu pratikte, hakim sınıfların sınırlarını çizdiği siyasal alanda ve anlayışta olan birkaç partinin kitlelerin önüne seçilmeleri için sürülmesi, kitlelerinde bunlardan birini veya koalisyon olasığında birkaçını seçerek kendinin temsil edildiğine inandırılmasından ibaret. ‘Seçilmişlerin’ yaptıkları hiçbir işte, aldıkları kararlarda ve çıkardıkları yasalarda yaşamak için çalışmak zorunda olan milyonlarca insanın hayrına bir ize rastlanmaması tamda bundan.

Ayrıca çok fütursuzca da davranabiliyor bu ‘seçilmişler’. Örneğin iktidar partisi olan AKP, esasta Erdoğan bir liste belirliyor ve buna göre bakanlar atıyor. Sonra o bakanlardan Hazine ve Maliye Bakanı, tam da liyakat prensibine uygun olarak(!) Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak oluyor. İçte-dışta alınan yanlış siyasal kararlar ve kötü ekonomi yönetiminin sonucu döviz tarihi rekor kırıyor, Merkez Bankası rezevrleri eksiye düşüyor, istihdam daralıyor, yoksulluk ve işsizlik artıyor derken bir gece bakan damat instgram’dan istifa ediyor.

İlgili Haber:  Damattan Akıl Oyunları: İzlediğimiz Ekonomi Politikalarının Meyvelerini Alacağız

Ne var ki devlet cephesinden hiçbir açıklama gelmiyor, hatta düzen medyası 10 güne yakın istifa haberini bile geçemiyor. Sonra mı? Sonra bugün tam 51 gün geçti ve ne devlet cephesinden ülkede yaşayan milyonlarca insana bakanın istifasıyla ilgili doğru dürüst bir açıklama yapıldı, ne de eski bakan, halen damattan(?) bir ize rastlandı.

Eski AKP’li Vekil Sordu: ’51 Gün Oldu, Berat Albayrak Nerede?’

Gelecek Partisi Kurucular Kurulu üyesi ve Genel Başkan Yardımcısı Özdağ, “51 GÜN OLDU Evet tam ellibir gün önce bu ülkenin en kudretli ikinci adamı idi. Ülkenin 130 milyar doları hiç edilirken müjdeler veriyordu. Sadece bir bakan da değildi, CB damadı idi. Sonra bir gece yarısı aniden kayboldu. Siyasi ve insani olarak soruyorum:B. Albayrak nerede?” diye sordu.

İlgili Haber:  Konferansa Katılan Erdoğan, İstifayla İlgili Tek Kelime Etmedi

CHP’li Altay: 128 Milyar Dolar Kayıp, Damat da Kayıp

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay da konuyu gündeme getirerek, “Boşalan hazineden sonra kaybolan bir damat var. 128 milyar dolar kayıp, damat da kayıp. Damat nerede? Bu ülkede Hazine ve Maliye Bakanlığı, öncesinde Enerji Bakanlığı yapmış bir kimsenin istifa ettikten sonra nerede olduğunu bilmek siyasette şeffaflığın da bir gereğidir. Sağlık sorunu var ise Allah’tan acil şifa dilerim. Ama devletin hazinesi ve maliyesinin teslim edildiği bir damat istifa edip orta yerden kaybolmuşsa bu kayıptır. Bu kaybın da bulunması lazım” ifadesini kullandı.