ÇAYKUR’dan Mevsilik İşçi Alımında Cinsiyet Ayrımı

436a45899aa240e5a4c8733721f4f4b8
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ÇAYKUR tarafından 2021 yılı yaş çay kampanyasında istihdam edilecek 500 mevsimlik işçi için başvuruların başlayacağı gün ve şartları ile ilgili detaylar açıklandı. Mevsimlik işçi alımıyla ilgili yapılan açıklamada işe alınacak olanların sadece erkekler olması ve kadınların kuraya katılamayacak olması dikkat çekti. 

ÇAYKUR kura ile alacağı ve bünyesinde mevsimlik işçi olarak çalıştıracağı 500 işçinin tamamına da erkek olma şartı getirmesi tepkilere neden oldu. DİSK’e bağlı Gıda İş Sendikası Rize bölge başkanı Ramazan Sarıoğlu, ‘Alınacak işçilerin erkek olma şartına itirazımız var’ derken, İHD Rize temsilcisi Günay Karafazlı, bu anlayışın erkek egemen bir anlayış cinsiyetçi ayrımcı bir anlayış olduğunu belirterek tepki gösterdi.

ÇAYKUR yaptığı açıklamada, 2020 KPSS Ön lisans P93 puan türünden 60 ve üzeri puan almış olması, iş başvurusunda bulunacak geçici beden işçisi (tahmil-tahliye) adaylarının; 18- 50 yaş aralığında, erkek, en az ilkokul mezunu, müracaat edecekleri işyerinin bağlı bulunduğu İlin İl ve ilçelerinde ikamet etme şartlarını taşımaları gerekiyor.

Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illerinde işe alınacak geçici beden işçileri, 12 Nisan 2021 Pazartesi günü saat 10.00’da Rize Yenişehir Kapalı Spor Salonunda İŞKUR nihai listeleri esas alınarak noter huzurunda yapılacak olan kura çekimiyle belirlenecektir” denildi.

‘BU BİR CİNSİYET AYRIMCILIDIR’

Ramazan Sarıoğlu sosyal medya hesabından bunun cinsiyetçi bir ayrım olduğuna dikkat çekerek “Çay işletmeleri bünyesinde alınacak olan 500 işçi erkeklerden olma şartına itirazımız var. Bugün dünyanın dört bir yanında emek mücadelesi veren yüzbinlerce kadın emekçiler vardır. Kadın emekçiler çok zor şartlarda geleceği ve yaşamı için mücadele ederken verilen işin kadın ve ya erkek işi olduğuna bakmadan çalışmaktadır. Ben 29 yıl süresince ÇAYKUR’da emek veridim. Kadınlarımızın ÇAYKUR’un fabrikalarında her alanda çalışmalarında hiçbir engel yoktur. Kadınlarımızın başaramayacağı hiçbir iş yoktur. Böylesi bir dünyada bazı iş kollarında erkeklerin dahi yapmaya cesaret edemediği işleri kadın emekçiler rahatlıkla yapmaktadırlar. 21. yüzyılda bu gibi cinsiyet ayrımcılığı hiç hoş bir davranış değildir. Bu anlayış eşitlikçi anlayışa da aykırıdır. Çay işletmeleri genel müdürlüğü bu konuyu bir kez daha düşünmelidir” dedi.

‘DÜNDEN BUGÜNE HİÇBİR ŞEY DEĞİŞMEMİŞ’

İnsan Hakları Derneği (İHD) Rize temsilcisi Günay Karafazlı da Rize kadın futbol takımı kulüp başkanı İdris Ocak’ın kadın futbol takımı için destek istediği ÇAYKUR eski Genel Müdür İmdat Sütlüoğlu’nun “Kadın sporculara yardım etmem, günahtır” sözlerini hatırlatarak, “Dünden bugüne hiçbir şey değişmediğini görüyoruz” dedi. Kadınların sosyal ve ekonomik alanda olmasından rahatsız olanların açıkça cinsiyetçi yakşalarak kadını ikinci sınıf olarak görme anlayışını her alanda sürdürdüklerini belirteren Karafazlı “ÇAYKUR ayrımcılık yapmadan çağrısını yapar, isteyen erkek, kadın müracaatını eder, kuraya katılır. Kimsenin kadın, erkek diye ayrımcılık yapmaya hakkı yoktur. Bu anlayış cinsiyetçi ayrımcı, insan haklarına aykırı bir anlayıştır” dedi.

‘KADINLAR HER ALANDA VARDIR’

Karafazlı ifadelerini şöyle sürdürdü: “Bugün kadınlarımız, her türlü aracı sürebiliyor, uçakta, gemide kaptanlık yapabiliyor, Fabrikada tütün sarabiliyor, denizde hamsi avına, çay bahçesinde sırtında onlarca kilo çayı taşıyabiliyor, fındığı, mısırı sırtlayıp götürebiliyorken ÇAYKUR’un fabrikalarında neden çalışamaz deniliyor. Bu anlayış erkek egemen anlayışının bir yansımasıdır.  Ülkemizde her gün şiddet gören, saldırıya uğrayan ve her hafta bir kadının katledilmesindeki temel neden bu cinsiyetçi ayrımcı anlayışların hala etkin bir şekilde sürdürülüyor olmasındandır. Çay işletmeleri genel müdürlüğü yetkilileri bu cinsiyetçi ayrımcı tutumlarından vazgeçmelidirler. Unutmamalıdırlar ki kadın emekçiler olmadan dünya var olamaz güzelleşemez.”

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!