Boğaziçi Öğrencileri Çağlayan Adliyesinde: Kayyumlar Gidecek, Biz Kalacağız!

bogazici-3-1024x576
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İSTANBUL – Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen bir sergide ‘yere Kâbe fotoğrafı serildiği’ iddiasıyla 2’si tutuklu 7 öğrencinin yargılandığı davanın ilk duruşması bugün Çağlayan’daki İstanbul 21. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

‘DİNİ DEĞERLERİ ALENEN AŞAĞILAMA’ SUÇLAMASI

24 Şubat’ta hazırlanan iddianamede; öğrencilerin ‘halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama’ suçundan bir yıldan üç yıla kadar hapisle cezalandırmaları talep ediliyor. İddianamede, “Kâbe görselinin üzerine yerleştirilen LGBTİ+ bayrağı için İslam dini literatüründe yasak ve haram olarak kabul edilen eşcinsellik ve benzeri cinsel yönelimlere dair imge” ifadeleri bulunuyor.

BASIN AÇIKLAMASINA ‘PANDEMİ’ YASAĞI

Arkadaşlarına destek olan için gelen ve tutuksuz yargılanan öğrencilerin basın açıklaması öncesinde adliye, polis ablukası altına alındı. İlçe Kaymakamlığı, ‘pandemi’ gerekçesiyle basın açıklamasının yasaklandığını duyururken, Öğrenciler açıklamalarını polis ablukası altında gerçekleştirdi. “Doğu’yu ve Selo’yu alıp mücadelemize devam edeceğiz” diyen öğrenciler, “Yüreğimiz yetiyor, kayyumlar gidecek, biz kalacağız” dedi.

EV HAPSİNİ REDDETTİLER 

Açıklamaya, ev hapsini reddettiklerini duyuran Hasan Doğan, Yunus Emre Karaca, Muhammed Hizmetçi, Aze Deniz Akşar ile Yıldız İdil Şen de katıldı.

DOĞU VE SELO TAHLİYE EDİLDİ

Savcı, sanıkların üzerlerine atılı suçu işlediğine dair kuvvetli suç şüphesi olduğunu söyledi. Suç için öngörülen cezanın üst sınırı da dikkate alındığında öğrencilerin kaçma şüphesi bulunduğunu öne sürerek tutukluluk hallerinin devamını talep etti.

Mahkeme, tutuklu öğrenciler Doğu ve Selo’nun tahliyesine karar verdi.

Bir sonraki duruşma, 5 Temmuz 2021 tarihine ertelendi.

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!