BMG: 1 Mayıs’ta Taksim’de Olacağız

1 Mayıs etkinliklerinin yasaklanmasına tepki gösteren BMG(Birleşik Mücadele Güçleri), iktidarın pandemi önlemleri altında muhalefeti susturmaya çalıştığını belirterek, Taksim Meydanı başta olmak üzere her yerde alana çıkacaklarını kaydetti.

featured

İSTANBUL – Birleşik Mücadele Güçleri(BMG), yaptığı yazılı açıklama ile 1 Mayıs kutlamalarını Taksim başta olmak üzere her yerde kutlayacaklarını belirtti. İktidarın pandemi önleminin muhalefeti susturmak olduğunun ifade edildiği açıklamada, baskı ve yasaklara inat alanlara inileceği kaydedildi.

PANDEMİ ÖNLEMİ DEĞİL, MUHALEFETİ SUSTURMAK!

1 Mayıs’ı pandemiyle birleşerek derinleşen krizin yarattığı toplumsal yıkım ve tüm toplumsal kesimlerin inatçı direngenliğiyle karşıladıkları ifade dilen açıklamada, “Tam da bu nedenle faşist iktidar 1 Mayıs gününde somutlaşan anlamlara olan düşmanlığını her fırsatta gösteriyor. Direnen işçilerin çadırlarına, direniş kararlılıklarına öfke kusuyor! Meydanları, direniş alanlarını bu saldırganlıkla işçilere, emekçilere, devrimci ve ilerici güçlere kapatmaya çalışıyor” diye belirtildi.

İktidarın yasakçı uygulamalara “pandemi önlemleri” adını verdiğine dikkati çekilen açıklamada, iktidar için pandemi önleminin çarkların dönmesi ve tüm muhalif seslerin susturulması olduğu vurgulandı.

BASKI SONUÇ VERMEDİ

Açıklamada, iktidarın tüm baskı politikalarına karşın işçi sınıfının ve emekçilerin birleşik mücadele hattı örme konusundaki iradelerinin giderek politik bir bilince dönüştüğü belirtilerek, işçi sınıfı, gençlik, kadınlar, Kürt halkı, doğasına sahip çıkan köylüler, yıkıma sürüklenen esnaf ve hemen tüm toplumsal kesimlerin bu yasakları tanımadıklarını pratikleriyle gösterdiklerine işaret edildi.

BİRLEŞİK MÜCADELENİN ÖNEMİ

Migros’ta, Sinbo’da, SML Etiket’te, PTT’de, Boğaziçi’nde, 8 Martlarda, Newrozlarda ve birçok yerde direnişlerin baş eğmez bir kararlılıkla sürdüğünün hatırlatıldığı açıklamada, şöyle denildi: “İşçiler, gençler, kadınlar, Kürt halkı ve tüm ezilen toplumsal kesimler kararlılıkla faşizmin üzerine yürüyor. Yasakları tanımadan, direniş soluklarını birbirine ekleyerek büyütmeye, birbirlerinden aldıkları güçle mücadeleyi pekiştirmeye çalışıyorlar. 1 Mayıs gerek toplumsal kesimlerde gerekse devrimci-öncü güçlerde birleşik mücadele hattının örülmesi arayışının pratiğe dönüştüğü nesnel bir zeminde karşılanıyor. 1 Mayıs tartışmaları dahi birleşik mücadelenin önemini açığa çıkartıyor.”

1 MAYIS’TA TAKSİM’DEYİZ

Önlem adı altında getirilen tüm keyfi, sınıf düşmanı yasakları fiili meşru mücadele hattında yürüyerek anlamsızlaştırdıkları ifade edilen açıklamada, şunlar dile getirildi: “Ezilenler ile dalga geçercesine ilan edilen o yasak kararlarını çalışmalarımız sırasında tanımadık 1 Mayıs günü de tanımayacağız. İşçi ve emekçileri, faşist zor ve tahakküme kılıf olarak kullanmak dışında bir anlamı olmayan bu yasakları hep birlikte yıkıp geçmeye davet ediyoruz. Sokakta direniş an be an büyürken tüm kesimleri yakılan mütevazi ama sıcak direniş ateşini var gücüyle harlamaya çağırıyoruz. Meydanları ve sokakları bize yasaklayamayacaklar, Birleşik Mücadele Güçleri işçilerin ve tüm ezilenlerin talepleri, sloganlarıyla başta 1 Mayıs Meydanı Taksim olmak üzere her yerde olacaktır.”

DİRENİŞTE ISRAR

Açıklama, şöyle tamamlandı: “İşçi sınıfının mücadele tarihindeki yeriyle sınıf kavgasının nirengi noktalarından biri haline gelen Taksim’de, her geçen gün daha fazla yoksulluğa mahkûm edilen emekçi mahallelerimizde, sokaklarımızda, sömürüye, zulme, faşist baskı ve tahakküm politikalarına karşı isyanımızı eyleme dökeceğiz! Birleşik mücadele ve direniş ısrarımızın önünde hiçbir barikat duramayacak.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!