İSTANBUL – Türkiye’de en büyük teknoloji ürünleri mağazalarından birisi olan BİMEKS, 2016 yılının sonlarına doğru bünyesinde çalışan yüzlerce işçinin maaşlarını geç yatırmaya başladı. 2017 yılının başı ile birlikte ise maaşları tamamen kesilen işçiler, 2018 yılında krizden dolayı BİMEKS mağazalarının kapatılması sonucu işsiz kaldı.

Tazminatları ödenmeyen ve işsiz kalan işçiler, bir yandan iş ararken diğer yandan da haklarını talep etmek için bir araya geldi. Her hafta işverenlerinin öğretim görevlisi olarak çalıştığı Özyeğin ve Boğaziçi üniversiteleri ile evlerinin önüne giderek, haklarının verilmesini istiyor. Yaptıkları eylemlerde çoğu zaman polis müdahalesiyle karşılaşan işçiler, haklarını almak konusunda son derece kararlı olduklarını ve mücadelelerinden vazgeçmeyeceklerini gösterdi.

İlgili Haber:  BİMEKS İşçileri Bir Günde İki Kez Gözaltına Alındı

Sermaye devletinin direnen işçilere karşı tutumu, her zaman onların haklı mücadelesini zor yoluyla bastırmaya dönük oldu. Başka türlüde olamazdı. Zira bu tutum devletin sınıfsal niteliği ve egemen sınıfın çıklarının emrettikleriyle doğrudan ilgidir.

İlgili Haber:  BİMEKS İşçilerine Gözaltı Terörü

Devletin işçiler karşısındaki direnişleri ve mücadeleleri ezme tutumu BİMEKS işçilerine karşıda gözaltı saldırısı olarak kendini gösterdi. Yılın son günü BİMEKS işçileri birkez daha 15. kez olarak gözaltına alındı.