Bakırköy Belediyesi’ndeki İşten Atmalar ve Sürgünler Protesto Edildi

CHP yönetimindeki Bakırköy Belediyesi’ne bağlı Tiyatro Müdürlüğü’nde çalışan Belediye-İş Sendikası üyesi 3 işçinin hukuksuz bir biçimde işten atılıp, 17’sinin sürgün edilmesi belediye önünde protesto edildi. Türk-İş’e bağlı Belediye-İş Sendikası 2 Nolu Şube tarafından düzenlenen eylemde, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’na, “ Emek düşmanlığından vazgeç” uyarısı yapıldı.

featured

İSTANBUL – “Bakırköy işçisi köle değildir” yazılı pankartın taşındığı eylemde, sık sık, “Atılan işçiler geri alınsın”, “Hak, hukuk, adalet”, “ Bakırköy uyuma, emekçine sahip çık” sloganları atıldı.

Eylemde ilk konuşma Türk-İş Bölge Temsilcisi Adnan Uyar tarafından yapıldı. Uyar, “Eğer Bakırköy çalışanı ve Belediye-İş Sendikası sosyal demokrat bir belediye başkanına derdini anlatamıyorsa, ona ulaşamıyorsa ve emek düşmanlığı varsa aslında biz şoktayız, şaşırıyoruz” dedi. Uyar, şöyle tepki gösterdi: “İşçi arkadaşımızı kendi alanlarından başka bir yerde çalıştırmak ne demektir, hangi anlayıştır, hangi çağdayız! Siz arkadaşlarımızı intikam alırcasına kapı önüne koyuyorsunuz. Siyasetçi emekle kavga ettiği gün kaybetmiştir, bunu böyle bilesiniz.”

‘TEK ADAM ANLAYIŞI UÇURUMA GÖTÜRÜR!’

Konuşmanın ardından açıklamayı okuyan Belediye-İş Sendikası 2 Nolu Şube Başkanı Savaş Doğan, belediye başkanının iki ay önce 10 işçiyi işten attığını, bu acımasız çalışma koşullarına ve sürgüne dayanamayan 12 işçinin ise işten ayrılmak zorunda kaldığını aktardı. Bunun da yetmediğini, Kerimoğlu ve özel ekibinin en son Cuma günü 3 işçiyi daha işten çıkararak, çoğu kadın 17 işçiyi sürgün ettiğine dikkat çeken Doğan, “Emeğe ve emekçilere, örgütlülüğe bu öfke, bu kin niye? Yapılan bunca zulüm ve eziyet, insan ve emek düşmanlığı niye” dedi.

Doğan, şunları kaydetti: “Bak, tek adam anlayışı ülkeyi uçurumun eşiğine getirdi. Sen de tek adam anlayışınla Bakırköy’ü uçurumunun aşağısına atma. Atılan arkadaşlarımızı işe geri al. Sürgünleri ve baskıları durdur. Aksi takdirde Belediye-İş’in iki eli yakanda olur.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!