Bakırköy Belediyesi İşçileri ‘Asla Susmayacağız’ Dedi, Taleplerini Yineledi

Bakırköy Belediyesi işçileri, anayasal hakları olan Toplu İş Sözleşmesi’nin (TİS) yapılmasını ve keyfi olarak işten atılan işçilerin geri alınmasını talep etmek amacıyla her hafta Salı ve Perşembe günleri yaptıkları eylemlerini 18'inci haftasında sürdürdü.

featured

İSTANBUL – Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelen işçiler, “Toplu iş sözleşme hakkımız engellenemez” pankart açtı. “İnsanca yaşamak ve insanca çalışmak istiyoruz”, “İşçinin hakkını yiyen Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu” dövizleri açan işçiler sık sık “Direne direne kazanacağız” sloganları attı.

‘İŞÇİLER AÇLIĞA MAHKUM EDİLDİ’

Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Genel-İş) İstanbul Avrupa Yakası 2 No’lu Şubesi Mali Sekreteri Süreyya Doğan, anayasal olan insani haklarını istediklerini belirterek, işçilerin asla susmaması gerektiğini önemle belirtti. Talepleri karşılanana kadar mücadelelerinden vazgeçmeyeceğini belirten Doğan, “ Sermayenin meclis üyeleri kendilerine gelince bütçeden aslan payını alarak, zevk ve sefa içerisinde milyonluk evlerinde mutlu mesut yaşarken, işçileri açlığa, sefalete, işsizliğe ve yoksulluğu mahkum etmişlerdir” dedi.

Doğan, direnişte olan diğer belediye işçilerine selam göndererek işçi mücadelesinin önemini hatırlattı. Belediye yönetimine seslenen Doğan, “Söz konusu işçiler olunca, emek sömürüsü olunca nasıl benzer hareketler yaptığını ve birleştiğini de çok iyi görüyoruz. Taleplerimiz derhal kabul edilmelidir” şeklinde konuştu.

TALEPLER

Açıklamanın ardından işçiler, belediye binasına kadar yürüyüş düzenledi. Burada yapılan açıklamada ise Doğan, işçilerin taleplerini şöyle sıraladı:

– Sendikalı olma hakkımıza saygı gösterilsin.

– İşçiler üzerinde yapılan baskılara, tehditlere son verilsin.

– Ücretlerinde kesinti yaptığınız işçilerin ücretleri eski haline getirilsin.

– Keyfi olarak işten attığınız işçiler geri alınsın.

– Bakırköy işçilerinin anayasal hakkı olan toplu sözleşmeleri yapılsın.

– İşçilerin ekmeği ile oynamayın, işçilere baskı yapmayın.

– Sorunlarımız masada çözülsün.

– İşçilerin toplu sözleşmesi yapılsın, demokratik ve yasal talepleri yerine getirilsin.

(MA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!