Bakan Pekcan’ın Yolsuzluğu Sonrası Ticaret Bakanlığı’nın ‘Ucuza Aldık’ Yalanı da Ortaya Çıktı

Ticaret Bakanlığı, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve eşinin sahibi olduğu şirketlerden 9 milyon TL’lik dezenfektan alımı ve vergi indirimi yapıldığı ortaya çıkmasının ardından 'ucuza aldık' açıklaması yapmıştı. Ancak onun da yalan olduğu anlaşıldı.

featured

ANKARA – Ticaret Bakanı Pekcan, kendi şirketinin ürününü Bakan sıfatıyla devlet adına satın aldı. Olayın açığa çıkmasından beş gün sonra (dün) Bakanlık ‘ucuza aldık’ diye açıklama yapmıştı. Ne var ki Bakanlık açıklamasının da yalan olduğunun açığa çıkması bir gün sürmedi.

Açıklamada 9 milyon TL’lik tutarın doğru olmadığı belirtilerek Pekcan ailesine ait olan Nanoksia Biyoteknoloji firmasından 507.880 TL’lik dezenfektan alındığı belirtildi. Açıklamada dezenfektan teminiyle ilgili olarak “Direk üretici firma yerine en iyi fiyat veren ikinci firma tarafından temini gerçekleşseydi 853.600 TL’ye tekabül edecekti” ifadesi kullanılmıştı.

thumbnail
İlişkili Yazı
Hem Patron Hem Bakan: Patron Olarak Sattı, Bakan Olarak Aldı

YOLSUZLUĞUN BELGESİ ÇIKTI: HERKESE 100 TL’DEN BAKANLIĞA 175 TL’DEN SATTILAR

Yolsuzluk yaptığı ortaya çıkmasının ardından görevden alınan eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve eşi Hasan Pekcan’a ait ‘Nanoksia’ adlı şirketin, bakanlığa piyasanın üzerinde bir fiyata dezenfektan sattığı ortaya çıktı.

Sözcü’den İsmail Saymaz’ın haberine göre, Nanoksia’nın dezenfektanı aracı bir firmaya 21 Aralık 2020’de 100 TL’ye sattığı ortaya çıktı. Aynı aracı firmanın dezenfektanı 8 Ocak 2021’de 150 TL’den piyasaya verdiği öğrenildi.

Nanoksia’nın en pahalı dezenfektanlardan biri olduğu belirtiliyor. Muadillerinin beş litresinin 75 TL’ye satıldığı kaydediliyor.

Nanoksia adlı dezenfektan 2016’da Kayseri’de geliştirildi. Şirket 2019’da eski Bakan Ruhsar Pekcan ve eşine ait olan Karon Mühendislik ile iki ortağı tarafından kuruldu. İddiaya göre ortaklar arasındaki itilaflardan biri, Hasan Pekcan’ın eşinin başında olduğu Ticaret Bakanlığı’na dezenfektan satmasıydı.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!